Bøger / faglitteratur til børn

Kina


Beskrivelse


Bl.a. om landets historie, livet på landet og i byerne, industriarbejderne, kultur og tradition, uddannelse, familiemønstre, handel samt Kinas forhold til omverdenen.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (4)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Johs. Herskind (skole)

d. 18. dec. 2018

Når man skal beskrive dette kolossale land på 80 sider, kan man ikke forvente at få alt med, men jeg synes nu alligevel, bogen her er lykkedes meget godt, og man får et levende indtryk afkineserne og deres levevis i mange forskellige provinser. Vi får lidt historie for at kunne forstå nutiden for de mange millioner mennesker, men vi får også indtryk af, at masserne styres med hårdhånd. F.eks straffes familier med mere end et barn økonomisk, og landbefolkningen nægtes adgang til de forjættede byer med mindre man kan dokumentere at have bolig og fast arbejde. (Derfor er deringen slumkvarterer, og det er vel i grunden ikke så galt). Man får også indtryk af, at Kina er cyklernes land, selv om en cykel koster en månedsløn. Bogen er gennemillustereret med klarefarvefotos og enkelte sort/hvide, og den er et velegnet undervisningsmateriale fra 4.-5. klasse og opefter enten som grundbog eller som supplerende materiale til vore lidt ældre ting om Kina.Hvomår er et materiale i øvrigtforældet? Derfor er denne bog også relevant nu, som andre bliver det i fremtiden. PS: sommerens begivenheder er ikke omtalt.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Jytte Kjær Schou

d. 18. dec. 2018

Bogen beskriver levevilkårene i det moderne Kina. Med de nødvendige historiske baggrundsoplysninger gives et billede af den forskelligartede natur, storbyerne, landbruget og mindretallenelangs rigets grænser. Hovedparten af bogen beskriver levevilkårene i tre provinser, Yunnan, Shaanxi of Fujian, i hver sin ende af landet, belyst ved forskellige familiers tilværelse. Bogen giver etbroget, lidt kalejdoskopisk, men levende indtryk af det enorme land, fint understøttet af de mange ofte stemningsfyldte illustrationer, hovedsagelig farvefotos. Sprogligt og indholdsmæssigt ikkesværere, end at den kan læses fra ca. 11 år, og de mange case stories er med til at lette tilegnelsen og levendegøre den kinesiske dagligdag. Inger B. Gotfredsen Kina (Asien Biblioteket) er lidtmere omfattende og lidt sværere.


Geografisk orientering

Årg. 20, nr. 1 (1990)

af

af

Ib Østergaard Rasmussen

Årg. 20, nr. 1 (1990)


Geografisk orientering

Årg. 21, nr. 3 (1991)

af

af

Jan Hansen

Årg. 21, nr. 3 (1991)