Bøger / faglitteratur

Kulstoffets tidsalder : hvordan livets grundstof er blevet civilisationens største trussel


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Det vigtige grundstofs rejse fra big bang til den moderne civilisation fortælles i en blanding af videnskabelige resultater og journalistisk formidling.

Indhold

Seneste udgave, bog

Indhold: Det naturlige ("I begyndelsen var ..." : kulstof efter big bang ; Dansen og danserne : livets oprindelse ; Oversvømmelsen : molekylære fossiler og det store drivhuskollaps ; Medfødt brutalitet : rovdyr, forsvarsmekanismer og havets kulstofcyklus ; Vidnet : CO2 og livets træ ; Kropsvarme : med kulhydrater og kulbrinter som brændstof). Det unaturlige (Fuld fart fremad : kulstof og bilen ; Fantasiens fysiske begrænsninger : kunsten at skabe kulstofmolekyler ; Hurtigere end et projektik : skudsikkert kulstof ; Livet i en glasklokke : mennesket og den store acceleration af kulstofcyklussen ; Brugsanvisning mangler : de biologiske brændstoffers muligheder ; De kommende eventyr : et liv med kulstof, en civilisation uden?)


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 30. okt. 2009

af

af

Erik Nicolaisen Høy

d. 30. okt. 2009

Bogen henvender sig til miljøinteresserede på et naturvidenskabeligt videregående plan.

Forfatteren (f. 1971) er videnskabsjournalist og har bl.a. arbejdet på Life og Time. Bogen bygger på videnskabelige databaser, tidsskrifter, interviews og bøger af naturvidenskabsforskere. Bogen fortæller om grundstoffet kul som livets kilde og underbygger det med en detaljeret beskrivelse af kulstofkredsløbet gennem hele jordens eksistens siden Big Bang. Dels det naturlige kredsløb, dels det unaturlige som mennesket har skabt og som har skabt klimaproblemet. I form af fx kulhydrater, kulbrinter og kuldioxid indgår kul i et kredsløb gennem atmosfæren, levende organismer, aflejringer osv. Bogen bevæger sig inden for naturvidenskaber som (bio)kemi, biologi, (atom)fysik, genetik, evolutionsteori, palæontologi og meteorologi. Det noget svære stof er afhjulpet med eksempler og dramatiseringer fx bakterier og gingko. Sprogligt er bogen bredt forståelig, men stoffet kræver en grundlæggende interesse for fagene. Litteraturliste, noter og registre fylder over 50 sider af bogen.

Evolutionen og klimaproblemerne er her set i perspektiv ud fra grundstoffet kuls kredsløb.

Bogen er et grundigt og detaljeret forsøg på seriøst at skildre miljøproblematikken og evolutionsteorien ud fra en original indfaldsvinkel.


Vejret

Årg. 32, nr. 1 (2010)

af

af

John Cappelen

Årg. 32, nr. 1 (2010)



Informationer og udgaver