En film for dem der kan lide gangsterfortællinger. Med mange skuddueller, flugtforsøg og biljagter. Det er ikke for børn og sarte sjæle, så målgruppen er fra 15 år.
Den virkelige historie om den franske gangster Jacques Mesrine fortsætter. Filmen varer knap 4 timer og er delt i to separate dele. I del 2 fortsætter Mesrine sine røverier i Frankrig. Han er nu kendt som samfundets fjende nr. 1 og det er en rolle der bekommer ham vel. Opfyldt af et mere og mere veludviklet storhedsvanvid, skriver han en bog om sine bedrifter. Han bliver meget optaget af, hvordan medierne ser ham og dræber næsten en journalist der har skrevet dårligt om ham. Men politiet er hele tiden lige i hælene på ham.
Minder om de utallige populære gangsterfilm, der har så stor succes i biograferne. Blandt disse er Scarface, 1983 og American gangster, 2007. Også minder om klassiske flugtfilm som Den store flugt, 1963 og Flugten fra Alcatraz, 1979.
Det er flot produceret og Vincent Cassel spiller forrygende i den altdominerende hovedrolle. Desværre er det ikke nogen specielt vellykket film. Instruktøren vil fortælle alt for meget, på for kort tid, og det bliver aldrig rigtigt vedkommende. Der spindes handlingstråde, der aldrig følges op på, bl.a. om Mesrines forhold til sin datter og sine forældre og det er synd. Der skal dog nok være nogle blandt brugerne der vil føle sig underholdt, men ifald man køber den, skal man huske at købe begge dele.