Bøger / faglitteratur / biografier

Leif Mosevang : en farvens mester


Indhold

Seneste udgave,

Begyndelsen

Årene i Norge

Sondrup Bakker

Haven og atelieret

Forvandling og livsglæde

Farven og lyset

Motiverne

Akvarel - oliekridt - tegning - illustration

Kunstner og menneske

Atelier- og haveudstilling


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 10. sep. 2010

af

af

Ellen Lind Jensen

d. 10. sep. 2010

Leif Mosevang er en elsket dansk nutidskunstner født 1934, bosiddende i Østjylland. Bogen henvender sig bredt til kunstinteresserede og navnlig hans store publikum.

Teksten til bogen skrives af kunsthistoriker Rigmor Lovring, der har skrevet andre kunstnermonografier. Hun giver i starten en biografi over hans levnedsforløb for snart at komme frem til bogens egentlige ærinde: at formidle Leif Mosevangs billedunivers, der er præget af stærke, klare farver og naturen. Han kan ikke umiddelbart sættes i bås i en bestemt kunstretning, da han altid har fulgt sin egen bane og af hjertens lyst malet sit eget udtryk. Først og fremmest olie på lærred, men også lidt tegning og akvarel. Billederne er kraftfulde, inspirationen er hentet fra naturen, men mange af billederne bærer også tydelige spor af hans åndelige søgen. Mosevang har siden ungdommen dyrket både yoga og meditation. Udover den formidlende tekst rummer bogen et væld af gengivelser af billedværker. En smuk og dejlig bog at fordybe sig i.

Bogens litteraturliste viser, at Leif Mosevang er behandlet i forskellige tidsskriftartikler og kunstbøger. Herunder Weilbachs Dansk kunstnerleksikon, bind 5, 1993. Men her foreligger den første monografi.

Kunstnermonografi, der smukt formidler den nulevende danske kolorist Erik Mosevangs farverige billedunivers.