Bøger / skønlitteratur for børn / tegneserier

Lyset fra Izu


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Tegneserie. Tre fortidige samuraikrigere bortfører en af gruppens medlemmer. Marie og Eliott optager jagten. Via Izu-templets lys føres de til helligdommen Agartha, hvor alverdens visdom er samlet, og alt kan ske.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (4)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Peter Søvad

d. 18. dec. 2018

Tegneserie i farver. Fortsættelse af De hvide guder (86/01). Ekspeditionen, som i Sydamerika åbenbart har fundet det evige livs kilde, føres af tre overlevende samuraier til Stillehavskysten,hvor en trawler kapres. Selskabet sejler til Japan, hvor samuraierne kort før kysten nås, fordufter med et gidsel. Nu starter to sideløbende og indviklede forløb. To af ekspeditionsdeltagerneforsøger at finde gidslet. De rodes ind i tibetanske mysterier og krigeriske begivenheder. Imens er to mænd, som jeg ikke kan identificere, gået i hård fysisk træning for til slut at møde en mr.Keo. Bindet slutter, da gidslet findes i forandret tilstand i en tibetansk grotte. Dette bind ligger helt i forlængelse af det første, hvad angår tegnestil, billedkomposition m.v. Dvs. at dethåndværksmæssige er i orden. Sidekompositionen er ofte meget spændende. Det er svært at vurdere det indholdsmæssige, da der nærmest er tale om et kapitel i en længere historie. Under alleomstændigheder er det en sværttilgængelig sag, som ikke har relevans i børneafdelinger, men ungdoms- og voksenafdelinger bør være interesserede.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Jakob Glahn (skole)

d. 18. dec. 2018

I dette nr. bortføres de fire hovedpersoner fra Sydamerikas kyst til Japan af de mystiske ninjaer. Ved Japans kyst forsvinder ninjaerne og en af de fire sporløst, og de tre andre prøver atfinde ham. Via østlig mystik og buddhistiske templer ender vi inde i et bjerg et eller andet sted i Tibet. Sneleoparder, yetier og drageflyvning i Himalaya forekommer også. Parallelt høres om tomystiske personer, hvis betydning først vil fremgå af senere numre. Bortset fra tegnerens lidt ensformige ansigter er dette nr. bedre end det første (som ikke var dårligt). Den østlige mystik ogalle de overnaturlige fænomener skildres mesterligt bl.a. ved hjælp af en spændende udnyttelse af forskellige billedformater placeret oven i hinanden. Det er en spændende serie, hvor numrene hængertæt sammen. Fra tolv år.


Land & folk

d. 12. feb. 1987

af

af

Carsten Skov

d. 12. feb. 1987


Aktuelt

d. 2. jan. 1987

af

af

Steffen Larsen

d. 2. jan. 1987