Bøger / faglitteratur

Magt og autoritet i ledelse


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Om hvordan en leder må bringe sin personlighed, sine værdier, erfaringer og holdninger i spil for at opnå den autoritet, som er afgørende for, at medarbejderne får tillid til lederens beslutninger og ønsker at følge dem.

Indhold

Seneste udgave, bog

Lederen og personligheden

Lederen og medarbejderne

Lederen og organisationen

Lederen og livet

Værktøjer


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (4)


Bibliotekernes vurdering

af

af

Ellen Lind Jensen

Bogen er henvendt til ledere på forskellige niveauer, idet den bredt og menneskeligt set handler om lederrollen, og hvordan man som leder skal tage magten og autoriteten på sig og bruge dem, samtidig med at man forbliver tro mod sig selv og sine værdier.

Lederrollen har ændret sig gennem de sidste ca. 30 år. Lederen er rykket ned fra piedestalen og bevæger sig mere på linje med medarbejderne, udsættes for mere eller mindre systematiske målinger og i hvert fald vurderinger fra medarbejderside. Bogens budskab er alligevel, at lederen skal påtage sig sin lederautoritet og udøve den magt, han har beføjelse til for at opretholde sin troværdighed. Forfatteren, der har uddannelses- og arbejdsmæssig erfaring til at udtale sig om emnet, går dybt ind i de 2 begreber og leverer qva sine gode og spændende analyser noget solidt tankegods til inspiration og refleksion.

Bogen ligger tæt på et par andre nyere titler, som også går ind omkring de blødere og mere værdibaserede områder i lederrollen Det nye lederskab, 2004 og Menneske og leder : bliv den du er, 2007.

Managementbog, der går psykologisk til værks og lægger op til den enkelte om at gøre sine overvejelser omkring, hvordan man påtager sig magten og autoriteten som leder og samtidig forbliver sig selv og et helt menneske. Bogen fremstår som en traditionel Børsen-bog og vil appellere til "traditionelle" Børsen-læsere : jakkesætklædte m/k, som også er afbilledet på omslaget.


Berlingske tidende

d. 30. jan. 2008

af

af

Michael Knie-Andersen

d. 30. jan. 2008


Berlingske nyhedsmagasin

2008, nr. 3

af

af

Michael Knie-Andersen

2008, nr. 3


Børsen

d. 23. nov. 2007

af

af

SH

d. 23. nov. 2007