Musik / hip hop

Melankolia
XxxCouture


Indhold

Seneste udgave,

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (10)


Bibliotekernes vurdering

d. 9. apr. 2008

af

af

Thomas Tiedje

d. 9. apr. 2008

Liam O'Connor alias L.O.C. er kommet et langt stykke siden han i starten af dette årtusind blev kendt som en af hip hoppens fremmeste stodderlyrikere, hvis tekster hovedsagelig handlede om sprut og hoes. Forandringen startede på 2005's "Cassiopeia", og på dette dobbeltalbum tager L.O.C. skridtet fuldt ud som kunstner med noget på hjerte. Temaet er de syv dødssynder - hovmod, vrede, begær, jalousi, grådighed, frådseri og dovenskab - som Århus-rapperen anskuer fra to vinkler: sin egen, melankolske og moralske vinkel på "Melankolia", mens "XxxCouture" beskriver den måde hvorpå synderne glorificeres i en global populærkultur som vejen til penge og succes. Vinklingen præger også konceptalbummet musikalsk - således er "Melankoli" mørkt som bare fanden, mens "XxxCouture" er mere syntetisk og feststemt. Det er Rune Rask der har sat toner til L.O.C.'s tanker og idéer, og det er lykkedes glimrende på et krævende og kompromisløst album uden de store hitsingler, men med masser af kunstnerisk kvalitet.


Gaffa [online]

d. 17. mar. 2008

af

af

Christian Grubert

d. 17. mar. 2008

"Det er ganske enkelt smertende sublimt. Men det er samtidig en udvikling, som med sikkerhed vil støde mange fans væk. Det samme vil de perfekt komplementerende lydbilleder, mastermindet af Rune Rask, hovedsageligt flankeret af Lounge Lizzards. Fra blødende og skarpslebne barberblade, der piller det øverste lag hud væk, til nær-overgearede snitter blandet med Euro Bay Area-glowsticks".


Soundvenue

d. 17. mar. 2008

af

af

Tue Sørensen

d. 17. mar. 2008

"Her diskes i stedet op med en storladen og sprælsk synthlyd, der til tider minder lidt for meget om Timbaland eller Lil' Jon. Det skal nok kaste et hit eller to af sig (hold især øje med Simon Kvamm-duetten 'Superbia'). Men sangene, der skal illustrere, hvordan det moderne menneske nu dyrker dødssynderne som dyder, fremstår mindre gennemarbejdede og lettere formålsløse i forhold til konceptet og ikke mindst den stærke første halvdel".


DR musik

2008

af

af

Ole Jakobsen

2008

"L.O.C. holder sig i toppen af dansk musiks superliga med det konceptuelle dobbeltalbum 'Melankolia/xxxCouture', der kredser om de 7 dødssynder".


B.T.

d. 17. mar. 2008

af

af

Henning Høeg

d. 17. mar. 2008

"Den slags kunne være en stor mundfuld selv for branchens mest erfarne navne. Men ikke alene slipper Liam OConnor (alias L.O.C.) afsted med det. Han vokser også med jobbet. Musikken vokser med lyrikken. Og albummet (to eper med syv sange på hver) ender milevidt over L.O.C.s hidtidige standart".


Berlingske tidende

d. 13. mar. 2008

af

af

Thomas Søie Hansen

d. 13. mar. 2008

"Årets mest ventede plade, den fjerde i rækken fra dansk raps største og bedste navn L.O.C., lever op til forventningerne. Ambitionerne er store, udviklingen markant og især er pladens første, reflekterende del skræmmende god".


Ekstra bladet

d. 15. mar. 2008

af

af

Peter Albrechtsen

d. 15. mar. 2008

"Knægtens fjerde album, ’Melankolia/XxxCouture’, er hans mest ambitiøse. Her trakteres med funky basbeats, electro-elementer og endda storladne udskejelser, der afslører, at Liam har hang til dunkel 80’er-pop".


Politiken

d. 17. mar. 2008

af

af

Ditte Giese

d. 17. mar. 2008

"Danmarks mest sælgende rapper slipper i dag sit fjerde album løs. Et skelsættende kapitel i dansk hiphophistorie, hvor L.O.C. går nye veje for at skrifte sine synder, men samtidig udråber de syv dødssynder som vejen til succes i dag".


Børsen

d. 12. mar. 2008

af

af

Erik Hansen

d. 12. mar. 2008

"En mesterlig kunstnerisk bedrift, der lægger beslag på al opmærksomhed, så længe de to cd'er snurrer i anlægget".


Jyllands-posten

d. 19. mar. 2008

af

af

Jens Beck Nielsen

d. 19. mar. 2008

"L.O.C. maler med flotte penselstrøg et modbydeligt univers".