Bøger / faglitteratur

Menneskets seksualitet : en biologisk-filosofisk analyse


Beskrivelse


Gennemgang af seksualitetsforskningens udvikling fra antikken til i dag.

Indhold

Seneste udgave,

Rids af seksualvidenskabens historie

Filosofisk-antropologisk grundlag

Sygdom og seksualitet

Det seksuelle reaktionsforløb

Seksualitetens pirringskilder

Drifter og affekter

Den seksuelle udvikling

Seksuelle hjernemekanismer

Den almene lystfigur og dens amokløb


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (4)


Bibliotekernes vurdering

af

af

Lis Pedersen

Bogen er beregnet for universitetsstuderende inden for filosofi, psykologi, biologi m. fl. - over bachelorniveau - og forskere inden for samme fag. Det er givet en bog, der vil optræde på litteraturlister.

Thrysøe har været lektor i videnskabsteori på RUC og har i 1979 udgivet Seksualvidenskab. I bogen gennemgår har seksualitetsforskningens udvikling fra antikken til i dag. Det sker i 10 kapitler med overskrifter som " Rids af seksualvidenskabens historie", "Filosofisk - antropologisk grundlag", "Det seksuelle reaktionsforløb", ""Drifter og affekter", "Seksuelle hjernemekanismer". Blandt konklusionerne i bogen er, at mænds seksuelle fantasier generelt er agressive og dominerende, og at kvindernes modsat er angstfyldte. Hvert kapitel afsluttes med en kort opsummering. Sidst er der 45 sider kilder. Der er rigtig mange fagudtryk i bogen, og for lægmand er det svært at få overblik over indholdet.

Der findes rigtig mange bøger om seksualitet, men et så detaljeret litteraturstudie er ikke set i mange år, så sammenligning med andre bøger giver ingen mening.

En videnskabelig undersøgelse af forskningen i menneskets seksualitet skrevet på højt niveau, som næppe kan bruges med fuldt udbytte før ph.d.-studier.


Kvinden & samfundet

Årg. 123, nr. 4 (2007)

af

af

Morten Hillgaard Bülow

Årg. 123, nr. 4 (2007)


Ugeskrift for læger

Årg. 169, nr. 48 (2007)

af

af

Anders Tuxen

Årg. 169, nr. 48 (2007)


Jyllands-posten

d. 21. aug. 2007

af

af

Lone Nørgaard

d. 21. aug. 2007



Informationer og udgaver