Bøger / faglitteratur

Menopause mamas : fællesbogen om overgangsalderen


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Interviews med 11 fortrinsvis kendte, danske kvinder om deres oplevelser og erfaringer med overgangsalderens problematikker. Primært tiltænkt kvinder mellem 40 og 60 år.

Indhold

Seneste udgave, bog

Hvorfor går du i overgangsalder?

Otte tegn på, at du er ved at gå i overgangsalderen

Overgangsalderen inddeles i tre faser

Du bliver, hvad du spiser

Overgangsalderen i resten af verden

Hormonhistorien

Stress og overgangsalder

Demens og hormoner

Overgangsalder & økonomi og ligestilling

Lægens bord

Hvad kvinder har skrevet til mig

Motion i overgangsalderen?

Hjernen i perimenopause

Kvinder med brystkræft i overgangsalderen


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 24. maj 2024

af

af

Heidi Mørch

d. 24. maj 2024

Interviews med 11 fortrinsvis kendte, danske kvinder om deres oplevelser og erfaringer med overgangsalderens problematikker. Primært tiltænkt kvinder mellem 40 og 60 år.

Samtalebog om kvinders overgangsalder. Sanne Gottlieb der bl.a. er certificeret menopauserådgiver og uddannet sygeplejerske (maj 2024), har interviewet 11 danske kvinder. Blandet de interviewede er fx Annette Heick, Line Baun Danielsen, Sussi la Cour og Janni Ree. De interviewedes alder spænder fra 50 år til 88 år. Bogens opbygning er således, at der kommer en række emneafsnit skrevet af Sanne Gottlieb, og efter hvert emneafsnit følger en samtale mellem forfatteren og en af de interviewede. Emnerne kan være problematikker af såvel fysisk som psykisk art, i forbindelse med menopausen. Det kan fx være demens og hormoner, motion, kost, stress, angst, brystkræft mm. Sanne Gottlieb er desuden også kendt som musiker, radiovært og skønlitterær forfatter.

Både sprogligt og indholdsmæssigt har man her, nærmest fornemmelsen af, at tale problematikkerne igennem med en god veninde, en god vidende og velformuleret veninde, der har sat sig grundigt ind i tingene.

Bogen minder i stil om forfatterens egen KlimakteriesildMit hemmelige liv. Siden dennes udgivelse i 2019 er der sket en del forskningsmæssigt, hvilket indholdet i denne nye bog bærer præg af. En lignende titel, også fra 2024 er Mit hemmelige livBogen minder i stil om forfatterens egen Klimakteriesild. Siden dennes udgivelse i 2019 er der sket en del forskningsmæssigt, hvilket indholdet i denne nye bog bærer præg af. En lignende titel, også fra 2024 er .


Weekendavisen

d. 26. apr. 2024

af

af

Anne Sophia Hermansen

d. 26. apr. 2024