Bøger / faglitteratur til børn / børnesange

Min egen sangbog


Beskrivelse


Billedbog. 8 velkendte børnesange suppleret af glade og stemningsskabende tegninger, som skaber genkendelighed og giver stof til samtale. Med anvisning på fingerlege ved 3 sange.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 4. feb. 2011

af

af

Lars Larsen

d. 4. feb. 2011

Lille sangbog i pegebogsformat. Målgruppen er børn fra 1½ år og deres voksne.

8 velkendte børnesange fordelt på 30 sider. Sangene er sat i en læsevenlig typografi og bliver suppleret af Hanne Bartholins glade og stemningsskabende tegninger, som skaber genkendelighed og giver stof til samtale. Der er ingen noder i bogen. Til gengæld er der anvisning på fingerlege ved 3 af sangene. Der er oplysning om forfatter ved de sange, hvor denne kendes.

Der er mange sangbøger til billedbogslæserne og alle 8 sange er velkendte, så bogen bringer ikke nyt til samlingerne, men er med de gode tegninger et fint supplement til de øvrige sangbøger.

Fin lille sangbog i pegebogsformat. Kendte og elskede sange, suppleret af glade og stemningsskabende tegninger. Ikke meget nyt, men et fint supplement til samlingen.



Informationer og udgaver