Bøger / faglitteratur / opskrifter

Mit ærlige køkken : mad med korn og tilbehør til brød


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Indhold

Seneste udgave, bog

Mad med korn

Tilbehør til brød

Brød

Brødrester

Dip, dyp og drys

Marmelader og sylt

Den søde tand

Værktøjskassen og gode råd

Surdejsopskrifter


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 24. feb. 2020

af

af

Anne Birgitte Langkilde Hundahl

d. 24. feb. 2020

Ærlig, enkel og lækker mad til hverdagen. Brødmanden Simon Clemens har udgivet en personlig og nærværende kogebog med opskrifter på brød, mad med korn og tilbehør dertil. For alle der interesserer sig for gode råvarer, godt brød og tilbehør.

Forfatteren er brødmand i hjertet og vil med denne opskriftsbog inspirere læserne til at komme tilbage i køkkenet og her finde livskvaliteten sammen med venner og familien. Han mener, at vi skal kere os om maden og bruge gode råvarer med historie. Ikke mindst er tanken, at bogen skal bruges i hverdagen fremfor til weekender og fest. Det er en blanding af forfatterens egne opskrifter, opskrifter fra kokketiden, fra cafe/restaurent Brød & Co, samt gode venner, kollegaer og familie. I bogen er der fokus på brød og tilbehør til brød, som kan være med til at gøre selv de simpleste retter eller bagværk til en en helt speciel sanselig oplevelse. Ligeledes er der fokus på at få udnyttet årstidens råvarer, bruge rester og på den måde leve bæredygtigt.

Dejlig nærværende og personlig bog, hvor det er tydeligt at forfatteren virkelig er passioneret omkring råvarer, madlavning og samværet omkring maden. Opskrifterne er gode hverdagsopskrifter, der er lette at gå til og lave sammen med familien. Bogen er illustreret med skønne, vedkommende farvebilleder.

Det vil være oplagt også at læse Brødmanden og den lille brødfabrik af samme forfatter. Her får vi mere at vide om forfatterens passion for brød samt mange opskrifter.