Bøger / skønlitteratur / digte

Mit hus : (udvalgte digte)


Beskrivelse


Digte fra perioden 1975-2012, der gør det almene magisk og afdækker hverdagens overflader med humor, ironi og metaforisk fantasi.

Indhold

Seneste udgave,

Ljóð vega salt, 1975

Årstidssole

Biografi

Natten er til at græde i

Tage en hvid due -

Ljóð vega menn, 1980

På digtets ringvej

Nocturne til en fuldmåne

Nocturne til en famlende fuldmåne

Ung vrede


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (4)


Bibliotekernes vurdering

d. 28. juni 2017

af

af

Peter Holm Rasmussen

d. 28. juni 2017

En af Islands største digtere præsenteres her for første gang på dansk med et udvalg af digte fra årene 1975-2012. For digtlæsere og læsere med generel interesse for nordisk litteratur.

Palsson er en mangesidet forfatter med udgivelser inden for dramatik, romaner, essays og digte. Han er oversat til bl.a. fransk, spansk, engelsk, bulgarsk og hindi, men har ikke tidligere været oversat til dansk. Med denne udgivelse har Erik Skyum-Nielsen, der også har suppleret med et efterskrift, udvalgt og oversat digte fra 15 af Palssons digtsamlinger fra årene 1975-2012.

"Al min poesi er forsøg på at gøre rede for øjeblikke af pludselig klarsyn" har Palsson udtalt i et interview, og det kan stå som en troldenøgle til hans værker. Digtene er skrevet over en periode på 40 år og besidder en fornem enkelhed, med en vidunderlig forfinet iagttagelsesevne som et gennemgående træk. Der optræder flere fortællende digte og det er utroligt, hvordan han kan få det mest hverdagsagtige til at blomstre op i poesi og betydning. Palssons sprog er til tider prosaisk, men fyldt med eksakte eftertænksomme metaforer. Samlet som her, fremstår Palssons digtunivers som et gennemtænkt univers, en verden for sig, som et hus, man får lyst til at besøge igen og igen.

Giver associationer, på den hjemlige front, til digtere som Eske K. Mathiesen eller Nordbrandt, digtere der er underfundige i deres alvor og alvorlige i deres ironiske grublerier.


Kristeligt dagblad

d. 23. juli 2018

af

af

Peter Stein Larsen

d. 23. juli 2018


Weekendavisen

d. 23. feb. 2018

af

af

Lars Bukdahl

d. 23. feb. 2018


Politiken

d. 11. juli 2017

af

af

Thomas Bredsdorff

d. 11. juli 2017