Bøger / faglitteratur

Mod andre tider : til debatten om socialismen år 2000 -


Indhold

Seneste udgave,

Økologiens gennemslag(Per Christensen)

Svigt i Nord, opbrud og ulighed i Syd. Vibeke Sperling: Når status quo ikke længere eksisterer(Knud Vilby)

Er nationalstaten forældet(Bengt-Åke Lundvall)

Karen Sjørup: Køn, sociale fællesskaber og statslig organisering) ; At finde vej - (Aage Frandsen: Omdrejningspunkter i 90'erne / Aage Frandsen, Steen Gade) ; At prioritere handling - (Holger K. Nielsen: Europa - opbrud eller forstening? / Holger K. Nielsen, Pelle Voigt(Bengt-Åke Lundvall)

Teser om det nødvendige internationale miljøsamarbejde(John Iversen)

Grøn vækst og rødt arbejde(Kjeld Rahbæk Møller)

Asbjørn Agerschou: Socialpolitikken mellem stat og privat(Asbjørn Agerschou, Grete Kronborg)

Vi ka' sel' - veje til større handlerum i hverdagen(Christine Antorini)

Aase Bennedsen: Røde kvinders veje -(Christine Antorini, Aase Bennedsen, Sesse Søgaard, Vibeke Nicolaisen, Lotte Jensen: Kulturpolitik, folkeoplysning og kulturel identitet), At finde nye byggesten til partiet - (Villy Dyhr: Kan realisme begejstre? / Villy Dyhr, Mikael Skou Andersen)

Dokument : om det nye parti(Mogens Fog)

Et parti af ny type?(Steen Gade)


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (3)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Bent Birk Kristensen

d. 18. dec. 2018

Åh nej endnu en debatbog om venstrefløjens krise vil mange sikkert tænke. Hvad skal der stilles op med det borgerlige DK, EF miljø m.v.? Det er da også rigtigt at debatbøger ofte kræver ensærlig formidlingsindsats for at blive læst og debatteret. Denne rummer imidlertid mange betragtninger om vejene til socialismen set i lyset af en gængs opfattelse af socialistiske holdningerf.eks. om miljøpolitik, EF og nationalstatens fremtid, og en befriende åbenhed og udogmatisk tankegang kommer frem i flere af indlæggene. Bogen har 4 SF'ere i redaktionen og målgruppen er selvsagtfolk til venstre for midten. I alt 23 (både folk i og udenfor SF) har bidraget til bogens 16 artikler, som er fordelt på 4 emnegrupper: hvilke tendenser gør sig gældende i samfundet nu? -hvilketgrundlag skal SF arbejde udfra i 90'erne - handlingsanvisninger for politisk arbejde i 90'erne - synspunkter på partimodellen incl. et uddrag af en tale Mogens Fog holdt i forbindelse med SFsstiftelse. Bogen kan være givtigfor mange diskussioner på venstrefløjen og ikke kun i SF. Den er rimelig let at gå til og er forsynet med forfatterdata og enkelte kildehenv.


Politiken

d. 4. aug. 1989

af

af

Erik Thygesen

d. 4. aug. 1989


Information

d. 12. aug. 1989

af

af

Ejvind Larsen

d. 12. aug. 1989



Informationer og udgaver