Henvender sig til den del af vore voksne brugere, der kan lide en god historisk kærlighedshistorie. Den appellerende forside og bagsidetekst med mange rosende anmeldercitater vil gøre denne titel populær.
Dette er historien om tiden før Molière blev den store komiker, som verden kender ham som i dag. Han lever et ret tragisk liv i fattigdom, men han får sit livs chance, da en rig adelsmand ansætter ham til at lære sig skuespilfagets hemmeligheder - så han, uden sin kones vidende, kan imponere en ung enke. I sig selv indledningen til en komedie, for det kaster naturligvis Molière i en mængde intriger og forviklinger - især da han forelsker sig i adelsmandens kone. Filmen blev en kæmpe succes i hjemlandet Frankrig. Instruktør Laurent Tirard har tidligere været præsenteret i Danmark på Copenhagen International Film Festival i 2005 med filmen Mensonges et trahisons et plus si affinités... (The story of my life). Selve dvd'en indeholder ingen videre ekstramateriale, udover en håndfuld trailere for andre dramatiske film.
Det ligger lige for, at sammenligne denne film med Shakespeare in love, 1998, da lighederne er mange både med henblik på dramaet og kærlighedshistoriens forviklinger og humor.
Et virkelig godt og sjovt kærligheds-drama, der vil begejstre alle, der kunne lide stilen fra Shakespeare in love.