Musik / folk

Motel


Indhold

Seneste udgave,

Noget andet

Rapunzel

Europavej

Hjallerup Kro = Chelsea Hotel

Flyvefjer

Grædemurens fald

Juliette

På perronen

Lyse tider

Fra bord og seng


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (3)


Gaffa [online]

d. 12. mar. 2012

af

af

Signe Bønsvig Wehding

d. 12. mar. 2012

"Der er en god sammenhæng mellem form og indhold hos Mo. Motellet, som transitsted, følger med fra Cohen-fortolkningen Hjallerup Kro (Chelsea Hotel) til Grædemurens Fald. Men melodierne er ikke alle lige overbevisende. Den teatralske Juliette (om transitstedet mellem barn og voksen) er blandt de mere anstrengte bud. Men vokalen spiller trumfen".


Information

d. 7. apr. 2012

af

af

Klaus Lynggaard

d. 7. apr. 2012

"Selv om man måske godt kunne fluekneppe et par af de sproglige formuleringer, fungerer det som helhed langt bedre, end man er forvænt med her til lands. Stemningen er mestendels i mol ( på den fede måde), og der hviler noget dragende folkemusikalsk over de træfsikre melodier, der giver lyst til at vende tilbage".


Politiken

d. 31. mar. 2012

af

af

Kim Skotte

d. 31. mar. 2012

"Som sangerinde er Laura Mo på sit andet album på godt og ondt sin helt egen. Personligt finder jeg hendes dirrende sigøjnermusestemme svær at kapere. Når hun synger ' Juliette' med et spjæt, er det bare for meget, mens hun på ' Lyse Tider' peger musen mere forsonende i retning af Lisa Ekdahl.Men personlig er Laura Mos stemme unægtelig, og den passer sådan set godt nok til det både blåøjede og syrlige syn på livet som et tvivlsomt eventyr, der vugger igennem disse sange".