Bøger / faglitteratur til børn / undervisningsmaterialer

Mysteriet om syner og spådomme


Beskrivelse


Bl.a. om romanen Titan og virkelighedens Titanic, om orakler og sandsigere, spådomsmetoder, bl.a. talmagi, historiens første spåmand, spåmænd og spåkoner, bl.a. Pythia, Tyge Brahe og Nostradamus, samt om forsøg med tiden.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 29. okt. 1996

af

af

Poul Wibbert Esberg (skole)

d. 29. okt. 1996

Endnu et bind i den efterhånden omfattende serie om okkulte og mystiske fænomener mellem himmel og jord er føjet til, og flere er undervejs. Og alt er, som det plejer. Bogen balancerer mellem lysten til at præsentere spændende og måske uvederhæftige historier om emnet og den kritiske afstandtagen til samme. Ubefæstede sjæle skulle jo nødigt tage skade. Det gør de nu heller ikke. De kendte spåmænd/kvinder gennem historien som Pythia, Tycho Brahe og Nostradamus er naturligvis med, men mindre kendte som Jomfru Fanny fra Aabenraa fra 1800-tallet og en dansk journalist fra 1983 gør det hele lidt mere nærværende og plausibelt?? Læseren kan også øve sig på egen hånd med lidt tal- eller navnemagi. Serien er meget populær, men er vel mere at opfatte som appetitvækker til emnet end som tilbundsgående læsning. Derfor er det godt, at der er en god litteraturliste. Billedmaterialet er som i de øvrige bøger i serien s/h fotos, tegninger og raderinger. Kan læses fra 5. klasse.


Bibliotekernes vurdering

d. 29. okt. 1996

af

af

Britta Liboriussen

d. 29. okt. 1996

I serien Mysteriet om... udkommer nu denne bog om syner og spådomme. De to skråstreger på forsiden angiver, at bogen er for de 12 - 15 årige. Letlæseligt, kortfattet og enkelt fortæller forfatteren om de interessante syner og varsler, forskellige mennesker gennem tiderne har berettet om. Her er beretningen om Morgan Robertson, der allerede i 1898 skrev romanen "Titan", hvori han forudså "Titanic"s forlis 14 år senere og om kendte spåkoner og -mænd fra Pythia i Delfi til Nostradamus og Jomfru Fanny fra Åbenrå. Der fortælles også om almindelige mennesker, der har fået varsler om fremtiden. Derudover er der kapitler om mere kuriøse spådomsmetoder som at spå i hånden og at spå ved talmagi. Som afslutning er der et kort kapitel om forsøg med tiden. Bag i bogen en litteraturliste med et lille udvalg af bøger for børn og voksne om emnet. Som i de øvrige bøger i serien er teksten tospaltet og typografien stor og tydelig. Teksten er illustreret med mange tegninger og fotografier i sort/hvid. Et letlæseligt og interessevækkende supplement til børnebibliotekets litteratur om overnaturlige hændelser. Vil blive efterspurgt i samme omfang som de øvrige udgivelser i serien.