Film / fiktion / drama

Mysterious skin


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


To drenge har en fælles oplevelse i barndommen, som de reagere helt forskelligt på - den ene bliver trækkerdreng og homoseksuel, den anden husker ingenting, men tror han er blevet bortført af UFO'er. Vi følger dem gennem deres ungdom til de mødes og forløses.

Indhold

Seneste udgave, film (dvd)

Trailer

Bog oplæsning


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (7)


Bibliotekernes vurdering

d. 3. feb. 2009

af

af

Camilla Sejerøe

d. 3. feb. 2009

En barsk film til det yngre, men stadig voksne publikum. Den er absolut ikke mainstream, og skal klart formidles til fx gymnasielærere, der arbejder med emner som pædofili, homoseksualitet, det at komme fra en lille by, ensomhed, anderledeshed osv. Filmen har en del sex-scener uden at være pornografisk på nogen måde.

To drenge har en fælles oplevelse i barndommen, som de reagerer helt forskelligt på. Vi følger dem gennem deres ungdom til de mødes og (i hvertfald i nogen grad) forløses. Filmen er instrueret og klippet af Gregg Araki, der ikke er kendt på nogen måde - her er tale om en ren indie-produktion. Den har vundet et par priser, men ingen af de kendte. Filmen bygger på en roman af Scott Heim.

Det er ikke nemt at finde noget, man kan sammenligne denne film med. Den er helt sin egen, og meget langt fra de sædvanlige Hollywood-produktioner, vi ofte ser. Mere rå, både i udtryk og handling, mere direkte, mere barsk. Her er kun vold, når det er nødvendigt, og lige som sex antydes det mere end vises. Men vi forstår det sagtens alligevel - faktisk er det meget, meget værre.

En rå og barsk film om et vedkommende og aktuelt emne. En film, der sætter spor og giver stof til eftertanke. Ulækker, rørende, morsom og smuk. En film, der viser hvad mediet kan, når det for alvor vil fortælle en histoie.


Kristeligt dagblad

d. 15. juni 2007

af

af

Henrik Uth Jensen

d. 15. juni 2007


Jyllands-posten

d. 15. juni 2007

af

af

Sophie Engberg Sonne

d. 15. juni 2007


Information

d. 15. juni 2007

af

af

Jonas Varsted Kirkegaard

d. 15. juni 2007


Weekendavisen

d. 15. juni 2007

af

af

Bo Green Jensen

d. 15. juni 2007


Filmmagasinet Mifune

Nr. 22 (2007)

af

af

Peter Skovfoged Laursen

Nr. 22 (2007)



Informationer og udgaver