Bøger / faglitteratur / udstillingskataloger

Nål & tråd : håndarbejde i kunsten


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Udgivet i forbindelse med udstillinger på Kunstmuseum Brandts, Sorø Kunstmuseum og Vendsyssel Kunstmuseum.

"Nål & tråd" er et udstillingskatalog udgivet i forbindelse med en udstilling med samme titel på Kunstmuseum Brandts. Ud over værker indeholder det artikler og lyrik. For alle med interesse i håndarbejds-, tekstil- og kunsthistorie.

Indhold

Seneste udgave, bog

Kunsten i et klæde(Linnea Mølbak Szilas)

Håndarbejde i grove sting og lange indslag(Marie-Louise Bech Nosch)

Tekster om håndarbejde(Sabitha Söderholm, Hannah Amalie Nielsen)

Gæstfrihedens kunst(Dea Antonsen, Ida Bencke, Andrea Fjordside Pontoppidan)

Tekstiler i psykiatrien(Birgit Bundesen)


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 24. jan. 2025

af

af

Laura Winding

d. 24. jan. 2025

"Nål & tråd" er et udstillingskatalog udgivet i forbindelse med en udstilling med samme titel på Kunstmuseum Brandts. Ud over værker indeholder det artikler og lyrik. For alle med interesse i håndarbejds-, tekstil- og kunsthistorie.

Her fortælles håndarbejdets historie gennem kunsthistorien fra 1750 frem til i dag. Værkerne præsenteres i artikler med temaer som håndarbejdets betydning for samfundet, dets helbredende potentiale, men også om køn og opgør med hierarkier m.m. Bidragene er forfattet af eksperter og forskere indenfor kunst, tekstil, litteratur osv. Værkerne er alt fra malerier af personer, der udfører håndarbejde, til billedtæpper og installationer med video og lyd. Bagest håndarbejdsordbog og værkliste.

Udstillingen har fået stor ros i dagbladene, og rammer samtidig fint ned i en tid, hvor kvindelige kunstnere, kunsthåndværkere m.m. endelig høster anerkendelse og indtager velfortjente pladser i (kunst)historien for deres store, imponerende arbejde. Det skal dog nævnes, at kataloget selvfølgelig også har værker med af mandlige kunstnere. Flot katalog, smukt illustreret og vigtig formidling af vores tekstile kulturarv.

Mere om håndarbejde og historie i: Kampen om broderierne i Danmark 1850-1950Dataspejlet. Dataspejlet er også et udstillingskatalog, men om "craft" og data. I tidsskriftet "Håndværk" kan du møde mange af de kunsthåndværkere, der er aktive i dagMere om håndarbejde og historie i: Kampen om broderierne i Danmark 1850-1950. er også et udstillingskatalog, men om "craft" og data. I tidsskriftet "Håndværk" kan du møde mange af de kunsthåndværkere, der er aktive i dag.