Bøger / faglitteratur

Næste år : sandheder og løgne om AGF : antologi


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


"Byens hold", "De hvide" - kær fodboldklub har mange navne. Journalist Martin Hjorth Frederiksen har samlet 11 bidrag i en antologi, som beskriver AGF og kærligheden til Aarhus' traditionsrige fodboldklub. Til læsere af bøger om fankultur og specielt til fans af AGF.

Indhold

Seneste udgave, bog

Er du der for mig, AGF?(Cathrine Lundager)

David Nielsen-effekten

Den fredløse fan(Anders Haubart)

Bent Wachmanns drømmehold fra 1986

Jesper Lange løber og løber

Vi sad i skoven foran Aarhus Stadion(Mads Mygind)

Palle er chanceløs

Anagrammer - Mustafa Amini

Forsvar for de voksne(Daniel Dalgaard)

De andre hader os


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 5. dec. 2025

af

af

Michael Linde Larsen

d. 5. dec. 2025

"Byens hold", "De hvide" - kær fodboldklub har mange navne. Journalist Martin Hjorth Frederiksen har samlet 11 bidrag i en antologi, som beskriver AGF og kærligheden til Aarhus' traditionsrige fodboldklub. Til læsere af bøger om fankultur og specielt til fans af AGF.

11 AGF-fans fortæller i forskellige tekster om deres passion til fodboldklubben i Aarhus. Bogen er dedikeret til alle tilhængere af AGF, både dem som husker det sidste danske mesterskab i 1986, og dem som venter på at opleve et nyt mesterskab. Blandt bidragsyderne er bl.a. forsker Peter Viggo Jakobsen, der kigger på forholdet mellem krig og fodbold. Andre bidragsydere er digtere, musikere, en parterapeut og en kontorchef. De ser bl.a. tilbage på fordums storhedstider, barndommens første besøg på stadion og drømmen om nye bedrifter på fremtidens stadion i Aarhus.

Teksterne er af forskellige karakter. Der er digte, erindringer og kapitler skrevet i et journalistisk sprog. Den røde tråd er kærligheden til AGF i medgang og megen modgang. Bogen hylder klubben, og alt er skrevet med passion - selv i modgangen overstråler glæden for byens hold de negative oplevelser. En velskrevet antologi om AGF skrevet af nogle af klubbens fans.

Bogen minder om Kærlighed & smerteJeg holder med AGF fra 2022 og Jeg holder med AGF fra 2000Bogen minder om Kærlighed & smerte fra 2022 og fra 2000.