Musik / electronica

No one built this moment


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Indhold

Seneste udgave, musik (cd)

People among us

Calling(vocals performed by Sophie Barker)

Trust in your love(vocals performed by Ane Brun)

Overture(vocals performed by Sophie Barker)

So still(vocals performed by Sophie Barker)

American heart(vocals performed by Boy George & Alexandra Hamnede)

Mivahetsek(vocals performed by Lisbeth Scott)

Bascar azad(vocals performed by Lisbeth Scott)

Stop me(vocals performed by Sophie Barker)

Light to your life(vocals performed by Sophie Barker)

The hope(vocals performed by Sophie Barker)


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (3)


Gaffa [online]

d. 27. apr. 2009

af

af

Thomas Borre

d. 27. apr. 2009

" Lydbilledet er afrundet i alle hjørner, og hvis man søger vildskab og ufarbar vej, så skal man ikke begive sig ind i Bliss' afdæmpede verden. Her hersker nemlig velvære og harmoni underlagt en svag brusende tristesse - som eksempelvis på American Heart, der byder på et herligt gensyn med Boy George".


Ekstra bladet

d. 25. apr. 2009

af

af

Peter Albrechtsen

d. 25. apr. 2009

"især sidste del af deres opus fire er tilpas dynamisk og elegant orkestreret. Et visit fra Boy George gør hverken fra eller til, mens den afsluttende 'The Hope' viser, at Bliss ville være strålende filmkomponister. Bare drop de labre lyde næste gang".


Politiken

d. 2. maj 2009

af

af

Simon Lund

d. 2. maj 2009

"Med gæstevokalister som Boy George og Sophie Barker består albummet af behagesyge chill out-stemninger, der gør sig bedst som lydtapet til henslængte formiddage på en strandbar eller meditationsøvelser foran endnu en solopgang. Alle kanter er afslebne, ethvert tilløb til temperament er dæmpet, og solopgangen bliver bare et stykke baggrund for forglemmelse".