Film / fiktion / drama

Oberst Redl


Beskrivelse


Alfred Redl kæmper sig som dreng frem fra fattigdom til en militærkarriere i det østrigske borgerskab, men tvinges ud i en livsfarlig opgave som dobbeltagent.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 24. sep. 2008

af

af

Frans Rasmussen

d. 24. sep. 2008

Inspireret af John Osbornes A patriot for me har ungarske Istvan Scabo lavet en ikke-autentisk, men dybt gribende film om et menneskes personlighedsødelæggende fortrængning af sin egen krop og kultur.

Alfred Redl er søn af en underordnet statstjenestemand i det østrig-ungarske kejserherredømme. Som barn sendes han på militærakademiet med intensionen om at være kejseren tro. Men han har ikke kammeraternes aristokratiske baggrund. Han er loyal, men bliver brugt i en intrige, hvor han først bliver ansat som chef for efterretningsvæsenet, men siden opdager det falske i de værdier han kender til. Han udleverer fortrolige oplysninger til en stikker og arresteres for højforrædderi.

Istvan Szabo slog igennem med Mephisto, 1981, der sammen med Oberst Redl, 1984 og Hanussen, 1988, alle med Klaus Maria Brandauer i hovedrollen, udgør en trilogi om hvordan magt korrumperer. De udspiller sig alle i et Europa mellem de to krige og kan ses som et udtryk for samtidens holdninger til det kommunistiske styre i Ungarn.

Som en politisk allegori er Oberst Redl en stærkt bevægende og skræmmende film om magtens korruption, men også en følsom film om en mand, der er lukket inde i sig selv. Undervejs på vejen op ad den militære rangstige betaler han en høj pris, herunder fornægtelsen af sin egen homoseksualitet. Han er et offer og et spejl på et system i opkløsning og for destruktiv loyalitet. Filmen, der i biograferne havde titlen Magt og ære giver samtidig et præcist tidsbillede.



Informationer og udgaver