Bøger / skønlitteratur for børn / romaner

På Giga - er Java bange?

Del af På Giga

Beskrivelse


Pix og Java laver en drage. Den sidder fast højt oppe, så Java vil hente den. Bare Java ikke falder ned. For 6-7-årige.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 1. juli 2022

af

af

Mette F.F. Dyreborg

d. 1. juli 2022

Pix og Java laver en drage. Den sidder fast højt oppe, så Java vil hente den. Bare Java ikke falder ned. For 6-7-årige.

Fire robotter bor sammen på planeten Giga. De har forskellige interesser, men de er gode venner alligevel. I "På Giga - holder Beta fest?" vil Beta overraske sine venner med en stor middag og musik at danse til. I "På Giga - er Java bange?" må Pix hente de to andre robotter, så de sammen kan hjælpe Java, der er i nød. I "På Giga - er Vito pilot?" kommer Pix til at ødelægge Vitos raket, men Vito bliver ikke sur og kommer alligevel ud at flyve.

Fantastisk flotte bøger, som er skrevet i et læsevenligt sprog til den første læsning. Illustrationerne er understøttende for læsningen og de er sjove og spændende at kigge på.

Lignende bøger er: Ava Lona flyver som en droneLea og Artur laver snevejr og Lea og Artur laver snevejrLignende bøger er: Ava Lona flyver som en drone og .