Bøger / faglitteratur til børn

Påfugl


Beskrivelse


Her kan du læse om den indiske påfugl, som er den påfugl man oftest ser. Påfuglen er især kendt for sin smukke hale. Men hvad bruger den halen til? For 7-8-årige.

Indhold

Seneste udgave,

Tre slags

Flot hale

Mange slags mad

Dygtig unge

Kom her, unger!

Fjender


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 10. dec. 2021

af

af

Stine Bille

d. 10. dec. 2021

Her kan du læse om den indiske påfugl, som er den påfugl man oftest ser. Påfuglen er især kendt for sin smukke hale. Men hvad bruger den halen til? For 7-8-årige.

I serien "Fakta 2" kommer her tre lette fagbøger om henholdsvis krabber, påfugl og grævling. Bøgerne har et let-tal på 16 og fortæller facts om dyrene over 6 opslag af 2 sider. Hvert opslag indeholder en kort tekst og en gul faktaboks sat på en baggrund bestående af et helsidesfoto. Til bøgerne kan der frit hentes elevopgaver til brug ved faglige læsekurser i indskolingen.

Som de andre i serien er det gode og oplysende fagbøger med flotte farvefotos og letlæselig tekst. Det er interessante ting, der fortælles om de tre dyr, både helt oplagte fakta og overraskende ekstra informationer.

Der findes flere gode dyrebøger i samme serie fx KænguruKronhjort eller KronhjortDer findes flere gode dyrebøger i samme serie fx Kænguru eller .