Bøger / faglitteratur / håndbøger

Pottemageri : lav dine egne skåle, kander og fade


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Yderst anvendelig håndbog om pottemageri med skønne, stemningsfulde billeder. Henvender sig til alle, der interesserer sig for at lave keramik, både nybegyndere og de mere erfarne.

Indhold

Seneste udgave, bog

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 16. dec. 2022

af

af

Anne Birgitte Langkilde Hundahl

d. 16. dec. 2022

Yderst anvendelig håndbog om pottemageri med skønne, stemningsfulde billeder. Henvender sig til alle, der interesserer sig for at lave keramik, både nybegyndere og de mere erfarne.

Det er blevet populært at lave sin egen keramik enten derhjemme eller i kreative fællesskaber. I "Pottemageri" giver den svenske pottemager Stefan Andersson en introduktion til at arbejde med keramik. Håndbogen giver både læseren teknisk viden og trin-for-trin-vejledninger i bl.a. drejning, glasurfremstilling og brænding. Undervejs får man også lidt historisk viden om pottemageri. Bogen indeholder også tips til, hvordan man kan bygge sit eget værksted, sin egen ovn og lave eget værktøj.

Man får virkelig lyst til at kaste sig over pottemageriet, når man får denne bog i hænderne. En indbydende og velskrevet bog med skønne, stemningsfulde billeder fra arbejdet med ler samt tegninger, der viser de forskellige teknikker. Kan anvendes af både nybegyndere og mere erfarne.

Der findes også Keramikernøglen, der er en håndbog for keramikere om teknik, materialer, glasur mv.