Bøger / skønlitteratur for børn / billedbøger

Prinsessehår


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Naledis venner i børnehaven synes ikke, at hun ligner en rigtig prinsesse. Heldigvis finder hun en bog, hvor alle prinsesser ser forskellige ud. En billedbog om kulturel repræsentation for 3-6-årige børn.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 12. apr. 2024

af

af

Irene Gitz Christensen

d. 12. apr. 2024

Naledis venner i børnehaven synes ikke, at hun ligner en rigtig prinsesse. Heldigvis finder hun en bog, hvor alle prinsesser ser forskellige ud. En billedbog om kulturel repræsentation for 3-6-årige børn.

Naledi leger prinsesse på slottet, sammen med sine venner i børnehaven. Naledis venner synes ikke, at man kan være en prinsesse i legen, hvis man ikke har “rigtigt" prinsessehår. Naledis hår er sort og krøllet og det bliver hun pludselig rigtig ked af. En af de voksne i børnehaven viser Naledi Den store Prinsessebog, og i den er der mange forskelligt udseende prinsesser. Nu får de lyst til at holde en prinsessefest for hele børnehaven!.

En sød billedbog med et vigtigt emne: at alle er lige (så smukke som en rigtig prinsesse) uanset kulturelt ophav og etnicitet. Historien er fint fortalt, lige i øjenhøjde med børnehavebørn, men desværre er illustrationerne ikke særlig gode og de løfter ikke bogens kvalitet.

I bogen Den store bog om forskellighedMig og mine venner kan børn sammen med voksne læse mere om, hvordan vi ser forskellige ud, af forskellige årsager. Hvis man vil læse mere om diversitet i børnehavealderen er Mig og mine venner oplagtI bogen Den store bog om forskellighed kan børn sammen med voksne læse mere om, hvordan vi ser forskellige ud, af forskellige årsager. Hvis man vil læse mere om diversitet i børnehavealderen er oplagt.