lorem ipsum dolor sit amet ...
Tidsskrift
Hent dine bestillinger på dit foretrukne bibliotek
Bøger / skønlitteratur til børn / billedbøger
Bog, 2024
Artiklen er en del af
Artiklerne i handler ofte om
Fra
Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser
...
...
...
...
...
Eventyret om svinedrengen
H.C. Andersen (f. 1805)
Eventyret om kejserens nye klæder
H.C. Andersen (f. 1805)
Eventyret om Klodshans
H.C. Andersen (f. 1805)
Eventyret om den grimme ælling
H.C. Andersen (f. 1805)
Eventyret om Tommelise
H.C. Andersen (f. 1805)
Elverhøj
H.C. Andersen (f. 1805)
Den lille havfrue
H.C. Andersen (f. 1805)
Den flyvende kuffert
H.C. Andersen (f. 1805)
Den grimme ælling
H.C. Andersen (f. 1805)
De vilde svaner
H.C. Andersen (f. 1805)
Nattergalen
H.C. Andersen (f. 1805)
Tommelise
H.C. Andersen (f. 1805)
Den lille pige med svovlstikkerne
H.C. Andersen (f. 1805)
Kejserens nye klæder
H.C. Andersen (f. 1805)
Den standhaftige tinsoldat
H.C. Andersen (f. 1805)
Fyrtøjet
H.C. Andersen (f. 1805)
Snedronningen
H.C. Andersen (f. 1805)
Prinsessen på ærten
H.C. Andersen (f. 1805)
Ole Lukøje
H.C. Andersen (f. 1805)
Klods Hans
H.C. Andersen (f. 1805)
Hans og Grete
Dan Taylor
Snehvide
Dan Taylor
De tre Bukke Bruse
Sandie Sonke
Den grimme ælling
Dean Grey
Tommelise
H.C. Andersen (f. 1805)
Prins drage
Lene Fauerby
Fyrtøjet
H.C. Andersen (f. 1805)
Prinsessen på ærten
Matthew Oldham
Prinser & prinsesser : seks fortryllende eventyr
Junglebogen
Rudyard Kipling
Prinsessen på ærten
Keld Petersen (f. 1955)
Erik Jernhånd
Kristoffer Jacob Andersen
Prince of Persia : the sands of time
TK
Den lille Rødhætte
Rob Lloyd Jones
d. 4. feb. 2015
af
af
Susanne Dahl Jensen
d. 4. feb. 2015
Det kendte H.C. Andersen eventyr "Prinsessen på ærten" nyfortolket i kraft af Birde Poulsens skønne illustrationer. Til højtlæsning for 4-7-årige.
Eventyret kræver ikke videre præsentation og beskrivelse. Det er den oprindelige tekst tilsat Birde Poulsens illustrationer og illustrator har illustreret mange billedbøger både egne og andres historier senest eventyret De tre Bukke Bruse. Illustrationerne er helsides billeder enten med et billede på hver side eller som dobbeltopslag, hvor teksten fylder minimalt nederst på siden. Midt i historien drejer man lige bogen en halv omgang og får illustrationen på den høje led af bogen, der hvor de 20 madrasser og 20 edderdunsdyner stables op til natten. Forsiden viser prinsessen, prinsen og dronningen foran sengen med de 20 madrasser og 20 dyner og en stige op. Bagside fortæller kort om indhold.
En skøn udgave af det kendte eventyr med varme, eventyrlige illustrationer, der bestemt gør eventyret godt.
Nyeste selvstændige værk med "Prinsessen på ærten" er af Lauren Child fra 2005, der er en miniature udgave efter H.C. Andersens originale eventyr og ellers findes eventyret i flere forskellige samleværker. I denne udgave er eventyret for sig selv og med den oprindelige tekst iklædt nye illustrationer.
d. 15. okt. 2004
af
af
Inger Aarup-Kristensen
d. 15. okt. 2004
Disse små bøger i serienDer var engang -, Den grimme ælling og Prinsessen på ærten ligner udstyrsmæssigt pegebøger for 2-årige. Siderne er lavet af pap betrukket med plast, så de kan holde til mange fedtede barnefingre. Teksten er moderniseret så den grimme ælling fx snakker "vildt underligt" og også forenklet, så børn fra 4 år kan være med sammen med 7-8-årige, når bogen læses højt. Børn, der selv kan læse, vil nok vælge en anden udgave, der ser mindre "barnlig" ud. Der er ikke angivet noget navn på illustratoren, men tegningerne ligner de kendte fra Disneys tegnefilm. Hvert opslag har en helsides illustration overfor en sides tekst. Til trods for moderniseringen er eventyr-stemningen bevaret, så bogen kan anbefales til hyggestunder for de 4-8-årige.
d. 25. nov. 2015
af
af
Jeanette Thisted Villadsen
d. 25. nov. 2015
H. C. Andersens eventyr er kendte og elskede af alle generationer. Her kommer 3 af dem i pegebøger, så selv de yngste kan få glæde af fortællingerne. For 0-3-årige og deres voksne.
"Prinsessen på ærten", "Den lille havfrue" og "Tommelise" bliver her præsenteret i pegebogsformat. Hver bog indeholder først en række opslag med illustrationer fra eventyrene og til sidst en forkortet udgave af selve eventyret. Illustrator har tidligere illustreret "Ofelia-serien" af Marie Duedahl og været med til at udsmykke børnebiblioteket i Silkeborg.
De tre små bøger fungerer rigtig fint, da de kan bruges både som ren oplæsning, men du kan også selv fortælle eventyret ud fra de charmerende illustrationer. På den måde kan eventyret vokse i takt med barnet.
Til en hyggestund med de små, vil jeg klart anbefale herværende bøger, men de tre eventyr findes i mange forskellige udgaver, som primært henvender sig til en lidt ældre målgruppe. "Prinsessen på ærten" og "Den lille havfrue" findes dog også i denne pegebog: Prinsesser i eventyrTommeliseRapunzel, hvor eventyrene er meget korte og skrevet på vers. Eventyret om Tommelise findes fx i denne højtlæsningsudgave: TommeliseTil en hyggestund med de små, vil jeg klart anbefale herværende bøger, men de tre eventyr findes i mange forskellige udgaver, som primært henvender sig til en lidt ældre målgruppe. "Prinsessen på ærten" og "Den lille havfrue" findes dog også i denne pegebog: Prinsesser i eventyr, hvor eventyrene er meget korte og skrevet på vers. Eventyret om Tommelise findes fx i denne højtlæsningsudgave: Tommelise.
d. 17. jan. 2025
af
af
Elisabeth Bennetsen
d. 17. jan. 2025
Flot illustreret udgave af eventyret om prinsessen, som viser sig at være en rigtig ægte én af slagsen. For 8-12-årige.
Tre af H.C. Andersens eventyr udgivet i serien "Mine første eventyr". Her er det "Ole Lukøje", "Prinsessen på ærten" og "Klods Hans", som er bearbejdet og forkortet og illustreret i farver af hver sin prisbelønnede kunstner. Bøgerne afsluttes med en kort information om H.C. Andersen, som at han engang søgte en stilling på det Kongelige Bibliotek. Bogens kunstnere får også ordet og fortæller om deres forhold til ham og det eventyr, de har valgt at illustrere. Alle bøger i serien er bearbejdet af samme redaktør.
Det er smukke bøger med elegante, stiliserede illustrationer i en drømmende stil, men netop derfor kommer de samtidig til at virke lidt blodløse og glatte. Især er historien om Klods Hans illustreret uden den lune humor, som ellers præger historien. Eventyrene er forkortede og bearbejdede i lidt mere moderne retning og kan alle bruges både til højtlæsning og selvlæsning.
I Den store eventyrbog for børnTi elskede eventyrOle LukøieH.C. Andersen - de mest elskede eventyr og Ti elskede eventyr finder man også både prinsessen og Klods Hans, som også er i mange andre udgaver og også er udkommet som selvstændige billedbøger gennem tiden, ."Ole Lukøje" findes som billedbog i Ole Lukøie (Ill. Otto Dickmeiss) Men alle tre er med i samlingen H.C. Andersen - de mest elskede eventyrI Den store eventyrbog for børn og finder man også både prinsessen og Klods Hans, som også er i mange andre udgaver og også er udkommet som selvstændige billedbøger gennem tiden, ."Ole Lukøje" findes som billedbog i Ole Lukøie (Ill. Otto Dickmeiss) Men alle tre er med i samlingen H.C. Andersen - de mest elskede eventyrI Den store eventyrbog for børn og Ti elskede eventyr finder man også både prinsessen og Klods Hans, som også er i mange andre udgaver og også er udkommet som selvstændige billedbøger gennem tiden, ."Ole Lukøje" findes som billedbog i (Ill. Otto Dickmeiss) Men alle tre er med i samlingen H.C. Andersen - de mest elskede eventyrI Den store eventyrbog for børn og Ti elskede eventyr finder man også både prinsessen og Klods Hans, som også er i mange andre udgaver og også er udkommet som selvstændige billedbøger gennem tiden, ."Ole Lukøje" findes som billedbog i Ole Lukøie (Ill. Otto Dickmeiss) Men alle tre er med i samlingen .
d. 19. dec. 2018
af
af
Poul Kr. Jørgensen (skole)
d. 19. dec. 2018
Ælle Bælle serien har mange titler. Nærværende bog er seriens nr. 182 og indeholder H. C. Andersens kendte lille historie: Prinsessen på ærten. Teksten er sat med store gode typer i små, meget overskuelige afsnit på hver af heftets 21 upaginerede sider. Den vil kunne selvlæses fra 2.-3. klasse. Susana Hartmann har illustreret historiens handlingsforløb med store, fine tegninger. De er alle med smukke akvarelagtige farver, og de giver en for mindre børn god visualisering af den kendte historie. Der er endvidere god samklang mellem tekst og tegning bogen igennem. På skolebiblioteket findes historien såvel i basissamling som på småbørnshylden, men nærværende udgave vil kunne være brugbar i billedbogskrybberne. Titlen og illustreringen vil kunne skaffe bogen udlån i børnehaveklasser og i 1. klasser.
d. 18. dec. 2018
af
af
Bodil A. Beck (børn)
d. 18. dec. 2018
Forfatterens velkendte eventyr i en uforkortet, kun let sproglig bearbejdet og nyillustreret billedbogs-udgave. Susanna Hartmann har tidligere lavet illustrationer til Tommelise samt diversepixi- og pegebøger. Illustrationerne i denne bog er akvarelfarvelagte stregtegninger i lette og lyse farver, og med meget lidt baggrund. Nydeligt udført, men i en lidt sødladen stil uden størrepersonligt særpræg. Prins og prinsesser skildres som børn i 8-10 års alderen. Personernes påklædning hensætter eventyret til middelalderen. Ikke en udgave, der vil blive stående, men kan nokforsvares anskaffet ud fra manglen på illustrerede udgaver af eventyret, som uvist af hvilken grund - tilsyneladende kun har inspireret få. B-katalogen nævner to selvstændige illustrerede udgaver,nemlig G. Hjortlunds fra 1977 (seneste opl.) og K. Hoffmanns fra 1969.
d. 18. dec. 2018
af
af
Kirsten Kjær (skole)
d. 18. dec. 2018
Teksten er den samme som i Hans Brix' udgave af H. C. Andersen: Eventyr og historier, udgivet i 1953 med ny retskrivning, men meget tro mod de ældre udgaver således, at eventyrets oprindeligestemning og atmosfære fastholdes. - Illustrationerne, som er udført af Dorothée Duntze, er en nyskabelse. Æteriske og smukke som prinsessens karakter og holdt i pastelagtige, idylliserende farver.Personerne er oftest illustreret i lidt stive former ved anvendelse af en art patchworkteknik. Dragterne, hvor der er brugt mange nuancer inden for samme farve, er orientalsk ornamenterede. I dethele taget er illustrationerne præget af nuancerigdommen i farverne. Simpelt hen en lækkerbidsken.
d. 18. dec. 2018
af
af
Kirsten Bystrup
d. 18. dec. 2018
Billedbog. Det velkendte eventyr findes ikke i andre billedbogsudgaver. Tidligere er det kun kommet i enkeltudgave som SM-bog v/ Gustav Hjortlund (1977). og som Ælle bælle-bog ill. af SusannaHartmann (1984). Teksten er ikke bearbejdet. - De store hel- og dobbeltsides billeder er malet i akvarel og holdt i blege pastelfarver. Dorothée Duntze skaber sin egen helt personligeeventyratmosfære med træk fra forskellige tidsaldre, især renæssance og middelader, i såvel interiører som klædedragter. Hun gør megen brug af sirligt tegnede ornamenter. Personerne er sjovt langeog tynde i det, lidt blodfattige at se til og med ansigtstræk, der kan virke en smule skræmmende i deres stivhed. H. C. Andersen er selv med i persongalleriet, dels på den allerførste side, hvorden rigtige prin.sesse kigger ham over skulderen, mens han skriver, dels til brylluppet. - Jeg synes ikke, bogen er tegnet direkte til børn, men mener alligevel, den bør være repræsenteret ibørnebiblioteket. - Oplæsning frafem-seks år.