Bøger / faglitteratur for børn

Pynt til påske : dekoration af æg, origami, gækkebreve


Beskrivelse


Side 11-18: Gækkebreve og vers (Gækkebreve og vers); side 19-25: Påskeæg (dekorerede æg); side 26-45: Papirfoldning (Kyllinger, harer og blomster).

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (3)


Bibliotekernes vurdering

d. 29. jan. 1996

af

af

Lene Kristiansen

d. 29. jan. 1996

Gerda Abildgaard og Helle Ehlers har tidligere fået udgivet bøger i Olivias kreative serie, dels om farvning af æg, dels om origami. Her har de, sammen med Kirsten Skaarup, forenet kræfterne og lavet en påskepyntsbog, der både handler om gækkebreve, farvning af æg og origami. Der er klippeanvisning på forskellige gækkebreve og forslag til gækkevers, plantefarvning af æg, narvfarvede fedtstensæg, æg beklædt med gæslinger, og endelig påskeharer, fugle, påskeliljer, æsker og æg foldet i papir. Det er smukke, enkle og dekorative ting, som både kræver grundighed, tålmodighed og akkuratesse - en vis fingerfærdighed vil nok heller ikke være at foragte. Der er grundige anvisninger og skabeloner til de forskellige ting, og mange af de færdige resultater er gengivet på farvebilleder. Pynt til påske er en inspirerende og smuk bog, som først og fremmest henvender sig til det voksne publikum, hvor det ikke er "mængden", der gør det, men det enkle. Store børn kan sagtens deltage, men bogen er ikke primært for dem.


Bibliotekernes vurdering

d. 29. jan. 1996

af

af

Jette Beider (skole)

d. 29. jan. 1996

Bogen beskriver tre forskellige forårsaktiviteter: Gækkebreve, dekoration af æg og påskepynt i origami. I afsnittet on gækkebreve står der lidt om gækkebrevenes historie, der er spændende ideer til såvel lette som sværere klippede gækkebreve og mange gækkevers. Afsnittet om dekoration af æg beskriver plantefarvningsteknikken kort, ligeom der er ideer til mange forskellige måder at dekorere æg på. Bogen sidste del viser, hvordan påskeharer, kyllinger, påskeliljer m.m. laves i origami. Alle bogens ideer vises på flotte farvefotografier og beskrives grundigt. Der er andre bøger om gækkebreve og dekoration af æg, men afsnittene i denne bog giver ideer og en kort introduktion til emnerne. Der er også andre bøger med origami, men påskeideerne lavet i origami er nye. Bogen kan inspirere fingersnilde og kreative elever fra ca 12 årsalderen og opefter.


Jyllands-posten

d. 30. mar. 1996

af

af

Tina Bryld

d. 30. mar. 1996