Bøger / faglitteratur / håndbøger

Rengøring : så kan du lære det!


Beskrivelse


Råd og vejledning om rengøring og hygiejne i hjemmet, især i køkkenet. Med omfattende leksikon.

Indhold

Seneste udgave,

Rengøringsmidler

Redskaber til rengøring

Brug de hurtigste metoder

Lille leksikon om rengøring fra A-Z

Indeklima

Ubudne gæster i køkkenets skabe og skuffer

Når køleskabet bliver en bakteriebombe


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

af

af

Lene Kristiansen

"Hele familiens bog" som der står i forordet - men nok først og fremmest råd og opslagsbog til den voksne udøver.

Inge Norus blev kendt som forbrugerstyrelsens repræsentant i "Go'morgen Danmark". Siden er det blevet til flere bøger og en madlavningsserie i tv af næsten samme titel som bogen her, men indholdet er ikke så løftet-pegefingeragtig, som titlen lyder. Første afsnit har oversigt over de rigtige rengøringsmidler til den daglige/ekstra rengøring, redskaber og metoder, sidste afsnit omhandler indeklima, skadedyr og bakterier i mad. De ca. 55 sider derimellem er et rengøringsleksikon, hvor alt fra afløb over gipsfigurer til vægge er med. I det store hele er bogen præcis og kortfattet - men indimellem for kortfattet. Fx ville en beskrivelse af rengøringsmidlernes anvendelse have øget læserens chance for at leve op til titlen!.

Samme format og udstyr som Pletter - hvordan man fjerner dem, 2006. Forfatterens Har du gjort rent, skat fra 2005 har en anelse mere med og er opdelt efter rengøring i de enkelte rum. Både Rent fra a til å, 2002 og Gør rent på den nemme måde, 2004 er mere omfattende, og et udvalg af disse 3 titler vil nok tilfredsstille de fleste låneres behov.

Anvendeligt lille rengøringsleksikon med Inge Norus' praktiske tilgang til emnet. Der findes relativt mange nyere bøger om rengøring i forvejen og anskaffelse må afhænge af behov. Den fotografiske forside er urolig i både farver og detaljer - og gør ikke noget godt for forfatteren.