Bøger / faglitteratur for børn

Sådan laver man chokolade


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Om chokoladens opdagelse og historie. Om kakaotræet, høsten af bønnerne og chokoladens fremstilling og om chokolade og sund mad.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 14. sep. 1999

af

af

Lotte Lykke Simonsen

d. 14. sep. 1999

Ummm, chokolade i lange baner. En let fagbog der fortæller chokoladens historie – fra Columbus til Marabou. Bogen kommer ind på emner som: Hvor meget chokolade vi spiser, kakaotræet, chokoladehøsten, hvordan man laver chokolade, hvad chokolade kan bruges til, reklame og sundhed. Layout og typografi er det samme som i de tidligere bind i serien. Alle opslag består af en kortfattet tekst, sat i en åben typografi på venstresiden, suppleret af fotos i både farve og s/h på højresiden. Desværre synes jeg ikke at billedkvaliteten, specielt på farvebillederne er helt optimal, flere af billederne virker gammeldags og ikke særlig tydelige. Men et emne, der ikke tidligere er beskrevet så enkelt. Bogen kan selvlæses fra ca. 10 år.


Bibliotekernes vurdering

d. 14. sep. 1999

af

af

Jørgen Carlsen (skole)

d. 14. sep. 1999

En letlæst lille fagbog, der kan læses og anvendes omkring 3.-4. kl. i forbindelse med natur/teknik og ved emne- og projektarbejde om mad, sundhed m.m. I modsætning til fleste af de foregående titler i serien er der nu indholdsfortegnelse og stikordsregister. Et plus, der også gør bogen anvendelig i forbindelse med faglitterære læsekurser. Efter en indledning omkring den søde tand og danskernes forbrug af de søde sager følger i tre opslag et historisk rids, og dette efterfølges af en gennemgang af kakaobønnens vej fra træet til forbrugernes ganer og maver. Sidste opslag handler om reklamer illustreret ved tre billeder fra forskellige tidsperioder. Det er naturligvis en ultrakort tekst og gennemgang. Hvert opslag har sin overskrift og venstresiden bærer tekstdelen, der er sat i små blokke. Der er en del faglige og udfordrende ord og ud over sætningslængde og sætningsopbygning er der ikke taget de store læsepædagogiske hensyn. Højresiden er en illustration, der i enkelte tilfælde strækker sig over på venstre side. Enkelte fotos f.eks. vedr. kakaomasse er temmelig vanskelige at tyde. Bogens sidste side har forslag til yderligere læsning og en relevant adresse. Trods ovennævnte skønhedspletter en udmærket lille bog med overskuelig information for 3.-4. kl. elever.



Informationer og udgaver