Bøger / skønlitteratur for børn / romaner

Samuraiens søn


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Den forældreløse samuraisøn Taro lever i Japan i det 16. århundrede. Konstant er han i livsfare, lige fra han starter som simpel stalddreng til han ender som ægte samurai.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (4)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Else Lerche (børn)

d. 18. dec. 2018

Som ældre fortæller samuraien Taro om sit liv, fra han som 414-årig mister sin familie til voldsomme begivenheder o. hans 21. år afslutter hans ungdom. Denne periode er så rig på begivenheder,at et kort referat langt fra kan give et rimeligt billede af handlingen. Da Taros samuraifamilie er nedslagtet, må han arbejde sig op nedefra. Takket være ønske om magt og berømmelse, men også vedandre personers hjælp lykkes det ham at arbejde sig op fra simpel køkkendreng til samurai. Bogen slutter, da hans fyrste med hær og familie nedslagtes, men man aner, at Taro har mange gode år forsig. Den utroligt spændende bog giver et levende indtryk af datidens Japan, hvor fyrster uafladeligt kæmpede mod hinanden, hvor moral og loyalitet herskede blandt fyrstens undersåtter, samt af destærke traditioner og skikke, der herskede i samfundet. Som i mange af forf.s tidligere bøger, sættes spørgsmål ved krigen og fornuften i den. Bogen er velskrevet, og da den fortælles af den ældreTaro, virker denseftertænksomme passager troværdige. Personer og miljø er levende beskrevet. Udmærket oversat af Karen Lis Wissum. Trods længden, 173 s., vil den fængsle den gode læser fra 14 år,også for u-afdelingen. Spændende farveforside.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Hans Radsted (skole)

d. 18. dec. 2018

Vi er i Japan i det 16. årh., som var kendetegnet ved idelige kampe mellem landets fyrster. Perioden er kendt af alle, som fulgte med i TVs serie »Shogun«, og bogen beskriver levende tidensmennesker og moral. Det sker gennem drengen Taro, der som 5-årig tilfældigt redder livet, mens resten af familien udslettes som et resultat af faderens deltagelse i en krig på tabernes side. Hanvokser op blandt tjenestefolk hos den sejrende fyrst Takeda Shingens general fyrst Akijama og oplever på den måde samfundet set fra de svages side. Han er dog sin samurai-herkomst bevidst - det erhans herre også - så han får mulighed for at arbejde sig frem til en betroet stilling, uden at glemme sin tillærte evne til at se krigens og samfundsopbygningens omkostninger for den jævnebefolkning. Bogen slutter - lidt brat - som den begyndte, nu med fyrst Akijamas død som taber af en krig og med Taros, nu Murakami Harutomo, møde med kærligheden og voksenlivet. De japanske navneog de noget indvikledebegivenheder placerer bogen aldersmæssigt fra ca. 14 år. Historien er spændende fortalt, personerne virker vedkommende, selv om de fungerer i en fjern tid og i etfremmedartet og voldsomt miljø. En selvfølgelig anskaffelse.


Jyllands-posten

d. 10. juni 1985

af

af

Jakob Gormsen

d. 10. juni 1985


Børn & bøger

årg 38, nr 1 (1985)

af

af

Mads

årg 38, nr 1 (1985)