Bøger / skønlitteratur til børn / westerns

Sarah Bernhardt

Del 44 af Lucky Luke

Beskrivelse


Tegneserie i farver. En af tidernes største skuespillerinder - Sarah Bernhardt - skal på sit første besøg til den nye verden. Lucky Luke får jobbet som hendes personlige livvagt.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Walther Knudsen (børn)

d. 18. dec. 2018

Den berømte franske skuespillerinde Sarah Bernhardt gæster staterne, og Lucky Luke hyres til at eskortere hende. Det afføder adskillige morsomme episoder. Handlingsmodellen: Lucky Luke someskorte for nogen eller noget er prøvet i flere af seriens albums f.eks. Storfyrsten og Den enarmede tyveknægt, for at nævne et heldigt og et uheldigt eksempel. Dette album hører til den vellykkedekategori. Morris har fået hjælp til manuskriptet af et par personer, som er ukendte for mig. Bortset fra et par frivole billeder på saloonens væg (s. 30) er der intet bemærkelsesværdigt nyt i dettealbum, men som nævnt er det et ganske vellykket omend lidt episodisk opbygget Lucky Luke-album. For børn, unge og voksne.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Gunnar Nielsen (skole)

d. 18. dec. 2018

Kan tegneserien om Lucky Luke overhovedet føres videre efter Goscinnys død? De nye tekstforfattere kommer her med et godt bud, og serien hører stadig til i toppen. Den berømte franskeskuespillerinde Sarah Bernhardt skal på en turné i De forenede Stater med et klassisk repertoire ,og Lucky Luke bliver af USA's præsident ansat som hendes livvagt. I visse kirkelige kredse er derstærk modstand mod »den franske hore«, og det bliver en meget begivenhedsrig tur. Stærkest står afsnittet, hvor Sarah Bernhardt skal optræde i en rigtig bule af en western-saloon, hvor den øvrigeunderholdning er af en noget mere folkelig art - visesang og labre korpiger. Jolly Jumper både taler og blander sig, men Ratata, Dalton-brødrene og de andre skøre typer savnes. Tegneren Morris erden samme som altid, og billedsiden er i usædvanlig grad gennemarbejdet. Ved hver ny gennemlæsning bliver man opmærksom på nye indfald og underfundigheder. Korte, kvikke replikker - let at læse fraca. 10 år. Goscinny savnes -ingen tvivl om det - men Lucky Luke lever videre.



Informationer og udgaver