lorem ipsum dolor sit amet ...
Tidsskrift
Hent dine bestillinger på dit foretrukne bibliotek
Bøger / faglitteratur / vejledninger
Bog, 1. udgave, 2016
Artiklen er en del af
Artiklerne i handler ofte om
Fra
Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser
...
...
...
...
...
Mindfulness for særligt sensitive mennesker
Susanne Møberg
Hvad er ego? : samtaler med Eckhart Tolle, Byron Katie, Erik Pema Kunsang, Richard Moss, Lars Muhl, Faisal Muqaddam, Denko John Mortensen, Mikkel Wold, Nina Thymark, Gangaji, Dan Millman, Chris Griscom, Shakti Gawain, Arjuna Ardagh, Michael Barnettt om sindets natur
Bo Heimann
Særligt sensitive - voksne
Susanne Møberg
HSP - når krop og sind er sensitivt : the highly sensitive person - temperament og personlighedstræk
Lars Lolk
Boost din selvkærlighed
Mette Holm (f. 1973)
Fodfæste : om at miste sig selv i arbejdslivet og finde en ny vej
Lars Sander Matjeka
Jeg har besluttet at leve 120 år : den ældgamle hemmelighed om et langt liv, vitalitet og livsændring
Ilchi Lee
Hedeturen - rejsen til et andet sted : en brugsbog om overgangsalderen
Hanne Rolsted Jensen (f. 1960)
Gyldendals store italiensk parlør
Tarme med charme : alt det din krops mest undervurderede organ fortæller dig om, hvem du er
Giulia Enders
d. 9. dec. 2016
af
af
Annemette Schønberg Johnsen
d. 9. dec. 2016
Bogen henvender sig til særligt sensitive kvinder i 50-60-års alderen og giver gode råd til mestring af livet efter overgangsalder og som pensionist.
Som særligt sensitiv bliver man let overstimuleret af indtryk, og kunsten er at give sig den nødvendige tid til restitution, også selv om man er glad for hvad man foretager sig. Det gælder såvel i sociale relationer, aktiviteter og sex. Bogen fortæller med forfatterens egne erfaringer samt hendes viden om emnet, hvordan man bevarer livslyst, indre ro, og hvordan man kan erkende og udnytte alderens fordele, når man er omkring de 50 og derefter. Hvordan man kan sætte sunde grænser for sig selv, slutte fred med fortiden og hvordan ægteskabet kan trives, når begge parter er blevet pensionister. Forfatteren er coach og har skrevet 12 bøger, hvoraf 7 henvender sig til sensitive mennesker.
Bogen er letlæst og overkommelig, og den kommer udmærket rundt om emnet med mange aspekter.
Der findes ikke andre bøger med netop dette fokus. Til supplerende læsning i forfatterskabet kan foreslås Særligt sensitive - voksneRedskaber til særligt sensitive menneskerEt godt liv efter 50Den tredje alderNye muligheder og Redskaber til særligt sensitive mennesker. Uden det sensitive fokus findes der flere læseværdige bøger om den 3. alder m/k, bl.a. Et godt liv efter 50 og Den tredje alder. Nye muligheder har en bred, intellektuel tilgang til kvinders livsmuligheder efter overgangsalderenDer findes ikke andre bøger med netop dette fokus. Til supplerende læsning i forfatterskabet kan foreslås Særligt sensitive - voksne og . Uden det sensitive fokus findes der flere læseværdige bøger om den 3. alder m/k, bl.a. Et godt liv efter 50 og Den tredje alder. Nye muligheder har en bred, intellektuel tilgang til kvinders livsmuligheder efter overgangsalderenDer findes ikke andre bøger med netop dette fokus. Til supplerende læsning i forfatterskabet kan foreslås Særligt sensitive - voksne og Redskaber til særligt sensitive mennesker. Uden det sensitive fokus findes der flere læseværdige bøger om den 3. alder m/k, bl.a. og Den tredje alder. Nye muligheder har en bred, intellektuel tilgang til kvinders livsmuligheder efter overgangsalderenDer findes ikke andre bøger med netop dette fokus. Til supplerende læsning i forfatterskabet kan foreslås Særligt sensitive - voksne og Redskaber til særligt sensitive mennesker. Uden det sensitive fokus findes der flere læseværdige bøger om den 3. alder m/k, bl.a. Et godt liv efter 50 og . Nye muligheder har en bred, intellektuel tilgang til kvinders livsmuligheder efter overgangsalderenDer findes ikke andre bøger med netop dette fokus. Til supplerende læsning i forfatterskabet kan foreslås Særligt sensitive - voksne og Redskaber til særligt sensitive mennesker. Uden det sensitive fokus findes der flere læseværdige bøger om den 3. alder m/k, bl.a. Et godt liv efter 50 og Den tredje alder. har en bred, intellektuel tilgang til kvinders livsmuligheder efter overgangsalderen.