Bøger / skønlitteratur for børn / romaner

Silas - de blå heste

Del 9 af Silas-serien

Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Melissa forlader Sebastiansbjerget for at gå i købmandslære og Silas får udlængsel. Han drager mod syd, hvor han redder en hel landsby fra sultedøden, og på tilbagevejen opsøger han Melissa.

Indhold

Seneste udgave, bog

Forsynet med lavfrekvente lydsignaler


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (11)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Bente Lorck (børn)

d. 18. dec. 2018

I den niende bog om Silas får han udlængsel igen og drager af sted op i bjergene på den sorte hoppe. Her møder han nogle folk, hvis eksistensgrundlag var en flok heste - de blå heste - som nuer forsvundet. Silas henter ved hjælp af fløjten hestene hjem og hjælper i øvrigt folkene på bedste vis. Efter nogle måneder drager han hjem for at møde Melissa, som i mellemtiden er blevet afvistaf købmand Planke som handelselev, men som stædigt er begyndt at handle på egen hånd. Silas' udlængsel hang til dels sammen med hans uafklarede forhold til Melissa, og i bogens slutning finder desammen men uden at binde hinanden. Bogen lever helt op til de øvrige i serien, og man oplever, hvordan det lille samfund på Sebastiansbjerget langsomt udvider deres verden. C. Bødker skrivermesterligt som altid, og såvel kendte som nye personer træder levende frem for læseren. Bogen er en oplevelse og anbefales til alle fra 12 år. Velegnet til oplæsning fra ca. 11 år. Svend Otto S.har tegnet en smuk forside.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Erik Godske (skole)

d. 18. dec. 2018

I den 9. bog om Silas begynder folkene på Sebastiansbjerget så småt at finde ud af, hvordan de skal klare forbindelsen med omverdenen; men Silas har svært ved at falde til ro efter at Melissahar taget ophold i byen for at handle, så han sadler den sorte hoppe og rider ad pramstien op i bjergene. Stien fører ham til landsbyen med de blå heste, og efter flere spændende oplevelser her erhans udlængsel stillet, og han rider ad stien tilbage til Melissa i byen. Som vanligt i Silas-bøgerne er sproget både kortfattet og bredt fortællende, personer og landskaber står skarpt tegnet forlæserens indre blik. Denne bogs behandling af begrebet uselviskhed vil blive forstået af børn helt fra ca. 5. klasse, men også ældre læser Silas-bøgerne med stor glæde. Den indbydende forside(Svend Otto S.) viser Silas' andet møde med de blå heste.


Aktuelt

d. 19. nov. 1985

af

af

Steffen Larsen

d. 19. nov. 1985


Aktuelt

d. 10. dec. 1985

af

af

Steffen Larsen

d. 10. dec. 1985


Jydske tidende

d. 30. nov. 1985

af

af

Tove Heidemann

d. 30. nov. 1985


Information

d. 5. dec. 1985

af

af

Flemming Mouritsen

d. 5. dec. 1985


Vendsyssel tidende

d. 22. nov. 1985

af

af

Inger Nielsen

d. 22. nov. 1985


Vestkysten

d. 20. dec. 1985

af

d. 20. dec. 1985


Plys

1985

af

af

Merete Schmidt

1985


Politiken

d. 25. jan. 1986

af

af

May Schack

d. 25. jan. 1986


Land & folk

d. 4. feb. 1986

af

af

Herman Oschlak

d. 4. feb. 1986