Bøger / faglitteratur / vejledninger

simple-living.dk : nye veje til et enkelt liv


Beskrivelse


Fem kvinder giver deres bud på en livsholdning, der handler om at forenkle tankerne, parforholdet, arbejdslivet, familielivet, boligen m.m. Formålet er at skabe en overensstemmelse mellem den indre og ydre verden - og mellem det enkelte menneske og den større helhed.

Indhold

Seneste udgave,

Den amerikanske drøm er et mareridt 1(Gitte Jørgensen)

Tingenes magt - og kraft(Ranvita la Cour)

Livet er simpelt - indtil du fortæller en historie om det(Anne Christine Petersen)

Fra stress og splittelse til balance og helhed(Kirsten Stendevad)

Den enkle familie(Marie Kraul)

Den amerikanske drøm er et mareridt 2(Gitte Jørgensen)

Simple loving : fra købmandshandel til kærlighed(Ranvita la Cour)

Det enkle liv - den gode jord(Marie Kraul)

Den enkle krop(Anne Christine Petersen)

Pengene eller livet versus livet og pengene(Kirsten Stendevad)

Den amerikanske drøm er et mareridt 3(Kirsten Stendevad, Gitte Jørgensen, Fem kvinder giver deres bud på en livsholdning, der handler om at forenkle tankerne, parforholdet, arbejdslivet, familielivet, boligen m.m)

Formålet er at skabe en overensstemmelse mellem den indre og ydre verden - og mellem det enkelte menneske og den større helhed(Kirsten Stendevad)


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (3)


Bibliotekernes vurdering

d. 21. okt. 2003

af

af

Annemette Schønberg Johnsen

d. 21. okt. 2003

En stærk trend i tiden sætter fokus på livsstil og har udløst et hav af bøger om familieliv, karrierehåndtering, selvudvikling, boligindretning, kogebøger, strikkebøger - you name it. En tilsyneladende endeløs række af forslag til hvordan man bliver et mere velorganiseret og harmonisk menneske med tid til at dyrke gode, gamle afspændingsmetoder som have-, køkken- og håndarbejde. Med en samlebetegnelse, der linker til bæredygtighed, kan man kalde det simple living: man søger at skrælle alt overflødigt væk fra sit liv og koncentrere sig om indre ro og nære relationer. Bogens 5 bidragydere beskriver forskellige sider af denne sag, som knytter sig til verdensomspændende netværk med mange henvisninger til websites og litteratur. Det hele lyder rigtigt og nødvendigt, og teksten, der dog til tider kører lidt i ring, er velskrevet og inspirerende. Man får bestemt lyst til at rydde op med feng shui, arbejde hjemme i egen virksomhed og blive æblemoster på en ø, men genkender også (med et lettelsens suk?) sine små hverdagssysler som bud på simple living. Godt lys og læsebriller må tilrådes, for denne bog er sat med en lille, tæt og spinkel skrifttype - et lækkert trendy layout, men ikke særlig læsevenligt.


Politiken

d. 17. jan. 2004

af

af

Anette Dina Sørensen

d. 17. jan. 2004


Weekendavisen

d. 31. okt. 2003

af

af

Ina Kjøgx Pedersen

d. 31. okt. 2003