Bøger / skønlitteratur for børn / romaner

Snevampyren


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Freddy er skuffet, over at han ikke fik en snevampyr i julegave. Kun en masse bras, som alligevel viser sig at være nyttige ting, da den rigtige onde snevampyr dukker op på Freddys værelse julenat.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (3)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Johs. Herskind (skole)

d. 18. dec. 2018

Så kom julehistorien om vampyrer. Det er igen Freddy, som alle Jürgensen-fans kender fra Balladen om den forsvundne mumie og alle de andre i serien. I denne lille historie er Freddy dog aleneom oplevelserne. Som julegave får han ikke den eftertragtede og på ønskesedlens 1. plads stående kasse til at støbe snevampyrer i, men i stedet for en masse bras, bl.a. en dejlig, varm skidragt.Han er skuffet, da han går i seng, men om natten kommer en vaskeægte snevampyr susende ind gennem trækruden til ham, og den trænger så forfærdeligt til blod. Freddys altså! Da kommer braset ham tilgode: biblen med guldkorset, skidragten, tøjbamsen, en lighter, adventkransen osv. Snevampyren kan ikke tåle ild, så den går til og forsvinder. Det er selvlæsningsguf for uhygge- og spændingsfansfra mellemtrinnet og opefter, og den skal nok blive lånt ud som oplæsningsbog i den mørke december, og den kan måske redde en vikartime i ny og næ. Peder Bundgaards illustrationer er i densædvanlige streg ogunderstøtter tekstens uhygge på bedste vis.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Bente Nielsen

d. 18. dec. 2018

Selv om det i forrige bog Bøvl med bandagerne antydedes, at serien muligvis var slut, kommer der nu en lille historie om Freddy. Det er en julehistorie, som foregår hjemme hos Freddy, og dekendte monstre, som jo befinder sig på Draculas borg i Transsy lvanien, er ikke med. Det er derimod et nyt fænomen, Snevampyren. Snevampyren er årets julegavehit. Desværre får Freddy kun lutterrædselsfulde gaver, der imidlertid viser sig at være aldeles nyttige, da den rigtige, ondskabsfulde Snevampyr dukker op på Freddys værelse julenat. Både skisættet og bibelen får han hårdt brug for,og det viser sig, at den søde Dingo-bamse er ret så sej, når blot den får sløjfen op som pandebånd. Til slut får Freddy sin Snevampyr og en sammenhæng anes. Det er en elegant og vittig historie,der fortælles med den fart, veloplagthed og charme, som forfatteren mestrer til fulde. Man savner nok de kendte monstre en lille smule, men forfatteren formår afgjort at skabe en fantasifuld oggysende historie på egnepræmisser. Bogen er forsynet med fine tegninger, som understreger uhyggen, og et omslag der passer fortrinligt til indholdet. Veloplagt underholdning til oplæsning ogselvlæsning for de 10-13-årige, som elsker disse bøger.


Jyllands-posten

d. 4. feb. 1992

af

af

Ulrik T. Skafte

d. 4. feb. 1992