Spil / computerspil

Spider-Man 2


Beskrivelse


Spil som både Peter Parker og Miles Morales og kæmp imod flere ikoniske skurke fra Spider-Man universet.

Anmeldelser (3)


Bibliotekernes vurdering

d. 28. juli 2004

af

af

Ole Bisbjerg

d. 28. juli 2004

Game boy advance. Spider-man 2 har lige haft premiere og allerede nu foreligger GBA-spillet. Sådan er det ofte med de store Hollywood film og ligeså ofte viser spillene sig at være et flop. Men Spider-man 2 er en fin undtagelse. Det er faktisk et ganske udmærket spil der uden at være epokegørende leverer spænding, variation og udfordring i alle faser. Som mange vil vide handler filmen om Spidermans kamp mod den onde Dr. Otto Octavius og ikke mindst om Spidermans indre sjælekamp. Spillet genbruger hovedplottet og mange stillbilleder, men indeholder også originale temaer fra tegneserien. Sværhedsgraden viser sig efter den første træning at være temmelig høj. Spilleren kan vælge sine missioner (ca. 30) ud fra et 3D kort over New York City. Derefter går det over stok og sten i et yderst variet gameplay. Tegninger og animationer er overalt af høj klasse. Kort sagt : en stilsikker vinder af et actionspil. Anbefales alle bibliotekstyper. For børn og unge fra 10 - 16 år.


Bibliotekernes vurdering

d. 1. dec. 2023

af

af

Linus Lønsmann Bergø

d. 1. dec. 2023

Spil som både Peter Parker og Miles Morales og kæmp imod flere ikoniske skurke fra Spider-man universet.

Efter Peter kommer i berøring med et mystisk udenjordisk stof, kaldet "the symbiote", der giver ham ekstra stærke kræfter, kommer han i skurken Kraven the Hunters søgelys. Men symbiotet har sin egen ondskabsfulde bevidsthed, og pludselig står Peter og Miles ikke kun overfor Kraven, men også ærkefjenden, Venom. Man slippes igen løs i en open world-udgave af New York. Spillet bygger videre på forgængerens systemer og det er igen muligt at svinge sig rundt imellem skyskrabere. Der er nye gadgets og dingenoter, som kan bruges til at traversere byen på nye måder og dele øretæver ud til de mange forskellige typer af fjender.

Et spil af ekstremt høj kvalitet. Fantastisk grafik og velskrevet historie - alt er vanvittigt godt skruet sammen. New York sprudler af liv og aktivitet, og det er utroligt underholdene at svinge sig igennem byens gader. Spillet indeholder et rigt karaktergalleri, som flettes ind i historien på spidsfindig vis, og her er masser genkendelighed for Marvel-fans. Kampsystemet er sjovt og indbefatter et højt tempo og et elegant flow, som få andre spil kan matche. Fænomenale boss-fights.

Batman - Arkham Knight (Playstation 4) kommer tæt på i stil og udførelse.


Politiken

d. 15. jan. 2024

af

af

Simon Roliggaard

d. 15. jan. 2024