Dvd-rom. Spider-man : web of shadows er et actionspil på dvd-rom. PEGI: 12+, pga. mange realistiske voldsscener. Alt foregår på engelsk, så et elementært kendskab til engelske spilfraser er nødvendig. Det bygger ikke på nogen kendt Spider-man-historie, og det kan derfor være lidt svært at følge med i den noget springende handling, men alligevel er det ikke svært at spille. Fra 12 år.
Spider-man optræder først i en lang prelude, der er en tutorial til det egentlige spil. Her skal han klare en mængde symbioter, der hærger New York. Vi finder ud af, at det gør de, fordi den onde Venom har inficeret store dele af befolkningen, for at overtage magten i storbyen. Spider-man har i flere dage kæmpet mod Venom for at forhindre magtovertagelsen, han er selv blevet inficeret og får hjælp af andre superhelte. Kampen giver ham bl.a. den sorte dragt, som hjælper ham med at overvinde Venom i første omgang. Grafikken er utrolig flot, men også noget krævende for pc'ens grafikkort. Spillet foregår med mus og tastatur, medmindre man har en xbox 360-controller til Windows.
I første omgang kan man sammenligne med konsoludgaverne (PS3, Xbox 360, og PS2) af samme spil. Der er ingen synlig forskel. Udgaven til pc lever fint op til de samme høje grafiske standarder som konsollerne. Særligt er der en rigtig god fornemmelse, når Spider-man svinger sig i gaderne.
Et spændende actionspil, der kan være lidt svært at finde rundt i. Yderst veloplagt gameplay med mange interaktionsmuligheder, efterhånden som man kommer ind i spillet. Og en flot grafik, der kræver noget af computeren.