I Holland i 1961 bor Isabel alene i sin families hus. Hendes forældre er døde og hendes brødre flyttet. Hendes trivielle hverdag brydes af, at broderens kæreste, Eva, kommer og bor hos hende sommeren over, og erotiske følelser opstår. Men hvem er Eva egentlig? Til læsere af dybe, historiske og menneskelige fortællinger.
Vi er i 1961, og Holland er kommet sig nogenlunde over 2. verdenskrig, selvom sporene stadig skræmmer. Isabel bor alene i det hus, hun og hendes brødre voksede op i. Hendes bror Louis sætter en dag sin jødiske kæreste af og forventer, at hun også kan være i huset hen over sommeren. En uventet og svær kærlighedshistorie tager sin begyndelse - og ender et ganske uforudsigeligt sted. Det er forfatterens debut. Romanen var nomineret til Booker-prisen i 2024.
En fantastisk roman! Man dykker ned i historien og bliver i den stemning, forsidens grønne stilleben skaber. De personlige relationer er virkelig svære, og der tages fat på Hollands behandling af jøderne under 2. verdenskrig. Det er ikke kønt. Relationerne tynges af både verdenshistorie og de personlige historier, der væves ubønhørligt og elegant sammen. Historien er velskrevet og levende og fortjener mange læsere.
Haren med de ravgule øjne har også jøder som omdrejningspunkt, delvist også med udgangspunkt i Holland.