Bøger / skønlitteratur for børn / romaner

Stumpen


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Crazy situationer opstår, da to skrupelløse skurke stopper Ludvigs lillesøster, Stumpen, i kartoffelsækken, en oberstinde nægter at lade sig save over, og gamle Kræsten kommenterer det hele fra byens bænk.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (3)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Erik Godske (skole)

d. 18. dec. 2018

Der er fart på, når Aage Brandt skriver, og at der også er fart på i denne historie ser man allerede på forsidebilledet. De to gamle mennesker på bænken er det faste punkt, hvorom de andreløber rundt. De gamle deltager ikke selv i komedien, men har nogle herlige kommentarer til alt det mærkelige, der foregår rundt omkring dem. De omkringløbende er de to drenge, Ludvig og Egon, derbringer den superaktive lillepige, kaldet Stumpen, til og fra børnehaven. Desuden forekommer to småkriminelle, der tror, at drengene er i færd med at kidnappe Stumpen, hvorfor der må være penge ihende; derfor synes de, at det må være en god idé at kidnappe hende selv, hvad de dog kommer til at fortryde bittert. Andre personer er Ludvigs og Stumpens forældre, der synes at deres børn er alletiders og derfor går i gang med at lave et barn til, og et udvalg af byens borgere, der pinligt berøres af ungernes skøre indfald. Jesper Deleuran er mester for forsidebilledet og for bogens øvrigeillustrationer. Deter en meget morsom og underholdende bog, der nok skal blive lige så efterspurgt som forfatterens øvrige bøger. Kan læses fra 3. klasse.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Lars Aagaard

d. 18. dec. 2018

Skæmte-roman med groft overdreven personskildring. De voksne er tåbelige, naive, magtgale eller bare dumme, børnene er barske eller opfindsomme og optimistiske. Lagt i munden på en (voksen)højtlæser vil historiens 10 kapitler og enkle handling vække samme fnis, grin og jubel som forfatterens tidligere bøger i samme genre. Denne genre - let tilgængelig humor for børn fra 7-8 år oglangt op - kan snildt bruge flere gode titler. Og Stumpen er godt skrevet, ingen tvivl om det. Aage Brandt kan sit håndværk, der kryds-klippes, enderne bindes sammen igen, det hele klapper. Om deter den store kunst tør jeg ikke svare på, men spørgsmålet er ikke nærværende for lytterne. Det er derimod adaptationen ( = tilpasningen til målgruppen), og den er perfekt, hvad angår historien,omslaget, illustreringen og den typografiske opsætning. Så belært af erfaringen med tidligere bøger viger jeg ikke tilbage for at gå i lag med historien om en skrap børnehaveunge, som tager pustenfra et par forbrydere ogom to knægte med vidtløftige cirkusplaner.


Politiken

d. 8. nov. 1988

af

af

Marianne Gade

d. 8. nov. 1988