Bøger / skønlitteratur for børn / billedbøger

Teddybjørnen spurgte - hvorfor er jeg til?


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Billedbog. Ingen har brug for den gamle teddybjørn længere, og han spekulerer på, hvorfor han er til. Han spørger forskellige dyr, men det rigtige svar får han først, da han bliver fundet af en lille pige.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (3)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Ingrid Jensen (skole)

d. 18. dec. 2018

Teddybjørnen Washable sidder i et sofahjørne, glemt - overflødig - lidt sørgmodig. Konfronteret med spørgsmålet fra fluen om formålet med at være til må den ud i verden og søge svaret. Forhvert opslag i den flot udstyrede billedbog ser vi den i nye omgivelser: fra stuens mættede varme til forskellige naturscenerier som haven, parken, skoven junglen, ørkenen. Alle dyrene, denspørger, har deres eget livsformål som svar på dens problem. Men det er ingen løsning. Den må finde sit eget svar. Og det får den, da en lille pige finder den og spørger, om den vil være hendes.Fortællingen er enkel og let forståelig i strukturen og med et vægtigt indhold, der har flere budskaber med sig også til småbørn, til hvem bogen er oplagt. Sproget er trods gentagelsens rytme ikkeforenklet og kan først selvlæses fra 3.-4. klasse. Teksten, der fylder ret meget, er sat i blokke, hvis farvebaggrund spiller fint sammen med de store panoramaer, der breder sig ud overdobbeltsiderne. Det giver en ro og helhedi billedopfattelsen, der mere påvirkes af farvevalg og store linjer end detaljer. Også i indskolingen er her meget for øret og øjet - og tanken.


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Lise Lotte Larsen

d. 18. dec. 2018

Ende fortsætter her den tyske børnelitterære tænksomme tradition, han i mange år har stået som ypperlig eksponent for. En gammel teddybjørn, der ikke mere er brug for, plages af spørgsmåletom, hvorfor han lever. Han drager ud i verden og spørger forskellige dyr, der i pagt med deres fremherskende egenskaber giver ham forskellige svar. Bien mener, man lever for at være flittig, svanenfor at være smuk osv. Men ingen af svarene passer på bamsens egenskaber. Først da han i slutningen af sin odysse bliver fundet af en lille pige, der tager ham til sig, finder han svaret på sitspørgsmål. Han lever for at være til for nogen. Hele historien er dybsindigt gennemtænkt og fint komponeret, budskabet kan man kun mene er sympatisk. Derfor er det sært, at en vis kedsomhedalligevel ligger og lurer på læseren. Det samme kan siges om de store teknisk og grafisk raffinerede billeder, der i naturalistisk stil går over hele opslaget. Om det er farvekridt eller akvareleller noget tredje er svært atafgøre, men på det grove papir fremstår farverne matte og dæmpede. Sammen med markerede synsvinkler og beskæringer, der stiller bamse og dyrene i fokus, giver detfortællingen atmosfære. Teksten er på hvert opslag indsat i et tonet felt, der overlapper billedet. Fra 4-5 år.


Det fri aktuelt

d. 1. sep. 1993

af

af

Steffen Larsen

d. 1. sep. 1993