Bøger / faglitteratur

Templet og logen


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Teorier om at frimureriet har rod i den århundredgamle Tempelherreorden og at sporene efter Tempelherrerne leder til de frimurerkredse, som stod bag den amerikanske frihedskrig og uafhængighedserklæringen.

Indhold

Seneste udgave, bog

Teorier om at frimureriet har rod i den århundredgamle Tempelherreorden og at sporene efter Tempelherrerne leder til de frimurerkredse, som stod bag den amerikanske frihedskrig og uafhængighedserklæringen


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 28. nov. 1996

af

af

Claus Bundgaard

d. 28. nov. 1996

Med sit hemmelighedskræmmeri lægger frimurerlogen selv op til en massiv mytedannelse omkring dens organisation og formål. Men trods forlagets ihærdige anstrengelser på at spille på myten og markedsføre denne bog som en historisk detektivhistorie, er der fra forfatternes side tale om solid historisk kulegravning, der har til formål at fastlægge frimurernes opståen og virke i den angelsaksiske verden i det 17. århundrede. Samtidig sandsynliggør de en forbindelse til korstogsridderordenen, Tempelherrerne, der efter en fejlslagen mission i det hellige land i 1291 opererede i det meste af vesteuropa, indtil den ved pavelig dekret blev fordømt og forfulgt igennem det næste århundrede. Bogen ligger i forlængelse af Det hellige blod og den hellige Gral (1982, genudgivet 1996), og lige som i denne gennemfører forfatterne en omfattende efterforskning, der resulterer i en levende historieskrivning, som vil appellere til et bredt publikum, selv om frimurerne også denne gang får lov til at beholde de fleste af deres hemmeligheder.


Information

d. 18. dec. 1996

af

af

Flemming Andersen

d. 18. dec. 1996



Informationer og udgaver