Spil / computerspil

The Beatles rockband


Beskrivelse


Simulationsspil. Er du vild med "The Beatles"? Et af alle tiders største bands! Her kan du spille med og mod dine kammerater i de originale versioner til mere end 45 af bandets kendte sange. Der er masser af udfordring på alle instrumenter (guitarer, bas og trommer) og for helt op til 3 sangere. Hvem mon bliver den allerbedste Beatles "Rock Band" musiker i din familie?

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (4)


Bibliotekernes vurdering

d. 7. sep. 2009

af

af

Ole Bisbjerg

d. 7. sep. 2009

Xbox 360, Wii. Musikspil. Udvidelsespakke til "Rock band"-serien. Mere end 45 Beatles-sange i de originale indspilninger, flere vil med tiden kunne downloades. For børn og unge 10-18 år samt voksne. 4 sværhedsgrader. For 1-6 spillere (en på hvert instrument og 3 sangere) desuden online mulighed. Multiplayer, fx to guitarer mod hinanden. PEGI: 12+, ikoner for sprog og sex, ikke stødende for danske børn. Sprog: engelsk.

Man kan spille på alle bandets instrumenter og som noget nyt - i de originale 3-stemmige harmonier! Melodien/rytmen ses på skærmen som farvede firkanter, som kommer løbende ned ad et gribebræt. Man skal så ramme rigtigt på sin controller/mikrofon, guitaren kan også fungere som bas. Man får points efter, hvor god man er til at ramme. Eller ryger ud, hvis man er for dårlig. Der er tutorials og 4 sværhedsgrader. Sangene kan øves i mindre elementer: beats/riffs. Der er flotte, næsten filmiske videointroduktioner til sangene. Det grafiske design er poleret, flot og detaljeret.

"Rock band"-rækkens store konkurrent er Guitar hero-rækken. Layout i Guitar hero er en anelse bedre og mere udfordrende, især til guitaren. Men begge serier har hver store kvaliteter. Xbox-versionen er grafisk flottere end wii. Desværre ikke kompatibel med tidligere "Rock band"-udgivelser.

Der er meget udfordring for hele familien i spillet. Man lærer desuden meget om bandets historie og sange. Spillet er helt klart sjovest med adgang til det meste af "Rock band"-pakken. Et flot hyldest til The Beatles og et af de bedste musikspil på markedet. Anbefales.


Bibliotekernes vurdering

d. 7. sep. 2009

af

af

Finn Christiansen

d. 7. sep. 2009

PS3. Vidunderligt musikspil med The Beatles. Målgruppen er børn, unge og voksne med lyst til flere "Guitar hero"-lignende udfordringer og/eller fans af The Beatles. Sværhedsgraden kan indstilles, hvoraf det letteste kan klares af de fremmeligste 9-årige, og det sværeste giver selv de sejeste guitar-helte sved på panden. Det skal dog siges, at sværhedsgraden generelt er lidt lavere end de seneste spil i genren. Sproget er engelsk, men det er uden betydning da konceptet er selvforklarende. PEGI: 12+ samt malplacerede ikoner for dårligt sprog og seksuelt indhold.

Samme instrument-koncept som det velkendte fra Guitar hero-spillene, her i en lækker og gennemført stil, som rammer Beatles-ånden og -historien lige i øjet. Der kan købes flotte Beatles-lignende instrumenter til, men den trofaste "Guitar hero"-spade dur også. Sangen kan nu være trestemmig og kan synges af dem som også passer instrumenterne, præcis som The Beatles. Teknisk fungerer spillet til perfektion, men udvalget af sange trækker ned. Vi må nøjes med 45, og selvom de fleste indlysende sange er med, er det alligevel tæt på skandaløst at fx "Help" og "She loves you" mangler! Andre savner helt sikkert andre sange.

Guitar hero-rækken er bandspil-genrens reference. Det grundlæggende gameplay i de to serier er meget ens og begge på skyhøjt niveau. Dette er genrens første besøg i 1960'ernes beatmusik.

The Beatles er et legendarisk popband som kræver et spil af særlig høj kvalitet. Det er opnået til fulde her. Mange gode sange og en interessant og næsten pletfri rejse med The Beatles op gennem deres karriere.


Game reactor

Nr. 102 (2009)

af

af

Jon Cato Lorentzen

Nr. 102 (2009)


Politiken

d. 6. sep. 2009

af

af

Thomas Vigild

d. 6. sep. 2009