Film / fiktion / actionfilm

The beekeeper


Beskrivelse


En tidligere superagent træder i karakter, da en uskyldig gammel dame bliver bedraget. Og agenten, beekeeperen, begynder at dræbe skurke en efter en. Klassisk selvtægtsactionfilm, voldsom og ikke for børn.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (4)


Bibliotekernes vurdering

d. 14. juni 2024

af

af

Jacob Holm Krogsøe

d. 14. juni 2024

En tidligere superagent træder i karakter, da en uskyldig gammel dame bliver bedraget. Og agenten, beekeeperen, begynder at dræbe skurke en efter en. Klassisk selvtægtsactionfilm, voldsom og ikke for børn.

Vi møder hovedpersonen, den stoiske træmand og biavler Adam Clay ude på landet i Massachusetts. Clays nabo og gode ven er den søde og rare Eloise, der er pensioneret skolelærer. Men så går det galt for Eloise. Hun tror det bedste om mennesker og bliver snydt noget så grusomt! En virusbesked dukker op og hun tager med de bedste intentioner, kontakt til dem,der skriver, at de kan hjælpe hende. Så lynhurtigt er hun havnet i fælden. Eloise bestyrer en konto for en velgørenhedsorganisation, og svindlerne hugger de to millioner dollars, der står på den konto. Eloise begår efterfølgende selvmord. Nu vil Clay hævne Eloise. Han finder frem til dem, der har fusket hende og finder ud af, at de bare er toppen af isbjerget. Og så skal der ellers uddeles håndmadder til skurkene!.

En voldsom og meget solid actionfilm. Man skal huske at indstille det moralske kompas på “selvtægt" og “alle kneb gælder, når de onde skal straffes". En film med en moral og en opbygning som i de skønne actionfilm fra de gode gamle dage. Man jubler, griner og frydes, og man føler sig lidt beskidt, mens man gør det.

Andre nyere effektive selvtægtsactionfilm som TakenThe equalizer og The equalizerAndre nyere effektive selvtægtsactionfilm som Taken og .


Berlingske tidende

d. 22. feb. 2024

af

af

Thomas Brunstrøm

d. 22. feb. 2024


Politiken

d. 21. feb. 2024

af

af

Joakim Grundahl

d. 21. feb. 2024