Film / fiktion / drama

The best exotic Marigold Hotel


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


7 engelske pensionister tager på en tur til et eksotisk, indisk hotel. Under de primitive forhold knytter de sig til hinanden og oplever nye sider af sig selv og af deres fortid og fremtid.

Indhold

Seneste udgave, film (dvd)

Extras


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (7)


Bibliotekernes vurdering

d. 2. aug. 2012

af

af

Frans Rasmussen

d. 2. aug. 2012

Pensionisttilværelsen er emnet, men komediedramaet bliver alment i forhold til at søge nye muligheder i tilværelsen. Fra 15 år.

En flok engelske pensionister lader sig af forskellige årsager lokke til en rejse til Jaipur i Indien til hotellet "The Best Exotic Marigold Hotel" for at forsøde tilværelsen. Hotellet drives af den unge, ambitiøse Sonny Kapoor, der har arvet det fra sin far. Standarden er ikke høj, men de 7 gæster affinder sig efterhånden med forholdene. De lærer hinanden at kende, lærer om deres fortid, og da hotellet er lukningstruet står de sammen for at finde en løsning. Instruktøren John Madden er kendt for den højt skattede Shakespeare in love, 1998 og senest The Dept, 2010, en krimi i engelsk, klassisk stil og mestrer her den svære ensemblefilm-genre.

Alderdom er skildret i bl.a. film som Gnavne gamle mænd og Deres sensommer, men det er et opløftende kendetegn for Maddens film, at den trods alle personernes frustrationer lægger vægten på optimismen og en ny vej frem.

Særligt bevægende er historien om sagføreren Graham, der genfinder sin ungdoms, mandlige kærlighed i Indien under lykkelige omstændigheder. Men alt i alt har filmen en fin balance mellem den sørgmodige skildring af liv på hæld og uudforskede nye muligheder for varme og nærhed, der viser sig. Den lever i høj grad af en række fine skuespilpræstationer fra bl.a. Maggie Smith og Tom Wilkinson som Graham, og det eksotiske miljø danner baggrund for rækken af tankevækkende skæbnefortællinger.


Kristeligt dagblad

d. 22. mar. 2012

af

af

Eva Zierau

d. 22. mar. 2012


Berlingske tidende

d. 22. mar. 2012

af

af

Jacob Wendt Jensen

d. 22. mar. 2012


Weekendavisen

d. 23. mar. 2012

af

af

Bo Green Jensen

d. 23. mar. 2012


Information

d. 22. mar. 2012

af

af

Jonas Varsted Kirkegaard

d. 22. mar. 2012


Jyllands-posten

d. 22. mar. 2012

af

af

Nanna Frank Rasmussen

d. 22. mar. 2012


Politiken

d. 22. mar. 2012

af

af

Sophie Engberg Sonne

d. 22. mar. 2012