Bøger / skønlitteratur for børn / billedbøger

Hej, jeg hedder Busen!


Beskrivelse


Billedbog. 10-årige Camillas minishetlandspony har født et lillebitte føl, Busen, fem uger for tidligt. Vi følger ham de første måneder af hans liv. Nok er Busen lille, men kedelig er han ikke.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 14. maj 1996

af

af

Bente Nielsen

d. 14. maj 1996

Det er en dejlig oplevelse, at kigge i denne bog om det lillebitte ponyføl, Busen. Busen er en minishetlandspony af allermindste kategori. Han er født fem uger for tidligt og burde med sine 8 kilo og 37 cm i højden egentlig ikke have overlevet. De børn, der har læst forfatterens fem første bøger om heste, kender allerede lidt til Busen, idet han blev født i bogen Jeg elsker føl, 1995. I denne bog fortælles historien nøjere, og vi følger Busens svære start. Det er imidlertid et livskraftigt føl, der vokser hurtigt og snart lærer det, han skal. Historien ender lykkeligt med, at Busen kommer til sin nye ejer. Bogen har betydelig mindre tekst end de første. Fortællingen er lidt kunstigt lagt i føllets mund. Det er afgjort fotografierne, der bærer bogen. De er til gengæld utroligt søde og charmerende og af god kvalitet. Der er ingen tvivl om, at Busen har været en stor oplevelse for Camilla og hendes familie. Bogen vil blive populær i samme omfang som de øvrige. Den kan læses op fra 7 år og selvlæses af 9-10 årige.


Bibliotekernes vurdering

d. 14. maj 1996

af

af

Jørgen Carlsen (skole)

d. 14. maj 1996

Fotobilledbog til oplæsning for mindre grupper i indskolingen, børnehaven og fritidsordningen. Fotograferet og skrevet af svenske Elisabeth Feurst, der på dansk bl.a. er kendt fra Nu rider vi fra 1994 og Jeg elsker føl fra 1995. I nævnte bøger er forfatterens datter Camilla en af hovedfigurerne, og hun er også med her, hvor Sveriges mindste føl er titelpersonen, der i jeg-form fortæller om nogle af de sjove oplevelser i det første halve år af sit liv. Bogen er i et handy, næsten kvadratisk format, og der er blevet plads til fra et til fire billeder på hver side. De skarpe og illustrative fotografier i varierende størrelser er spændende sat op, og hvert opslags tekst dækker ofte flere fotos. Teksten er i korte sætninger og sætningskæder, og ved oplæsning er der gode muligheder for at dvæle ved de enkelte billeder og tale om nogle af de pudsigheder, der forekommer. Bogen er mere til underholdning end til undervisning om hestens røgt og pleje. Den kan selvlæses omkring 3.kl., men indhold og form sigter mere mod de 5 - 8 årige.