Bøger / faglitteratur for børn / idebøger

Træerne omkring os : en fag- og aktivitetsbog


Detaljer


...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...


Beskrivelse


Udover beskrivelse af de vigtigste danske træarter, indeholder bogen historier, vers og lege med forbindelse til træer, eksperimenter, opskrifter og ting man kan lave.
Side 15: Dukker (af ståltråd, æbler, vat og stof); side 21: Spil (af agern og skåle); side 23: Uroer (af ellekogler, gren og papir); side 27: Bagning (Kirsebærtærte); side 38: Drømmefangere (af pilegrene, garn og fjer); side 42: Skibe (af bark og grene); side 43: Plantetryk (med bark).

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 13. dec. 2001

af

af

Lars Larsen

d. 13. dec. 2001

En inspirerende og underholdende gennemgang af 10 almindeligt forekommende løvtræer og enkelte nåletræer. Efter en orientering om træernes biologi følger beskrivelsen af de udvalgte træer. Med æbletræet som undtagelse er hvert træ tildelt 2 sider og i beskrivelserne indgår oplysninger om træernes særlige kendetegn og deres kulturhistoriske betydning. Derudover er bogen fyldt med aktivitetsforslag og opskrifter på kager, slik og te, som man kan lave af træernes blade, blomster og frugter. På 11 gule sider til sidst i bogen er der vejledning i af lave en indiansk drømmefanger af pilekviste, noget om at tælle årringe og anvisning i bygning af barkbåde m.m. I en træquiz kan man afprøve sin erhvervede viden, og endelig er der en litteraturliste. Teksten er sat med en lille, letlæselig typografi og bogen er flot illustreret med stemningsfulde tegninger. I sit indhold kan den minde om Træbogen, (96/31), der også blander faktuelle oplysninger med mere hobbyprægede aktiviteter, men med sine engagerede beskrivelser og sit indbydende layout, virker den mere helstøbt. Et udmærket supplement til de øvrige bøger om træer til børn fra 10 år.


Bibliotekernes vurdering

d. 13. dec. 2001

af

af

Steen Agger (skole)

d. 13. dec. 2001

I denne bog af tysk oprindelse kan man læse om 14 træer, som kan træffes i haver, parker eller skove: Æble, eg, kirsebær, birk, lærk, bøg, valnød osv. Bogen indledes med et afsnit om træer i almindelighed. Herefter gennemgås de forskellige arter. Teksten fortæller levende om træets voksested, udseende, højde, frugter og om særligt interessante forhold. Desuden er der for hvert træ et aktivitetsforslag fx te af æbleskræller, fodbad med udtræk af birkeblade, et spil med agern og en uro med elverpiger, lavet af ellekogler. Der findes store farvetegninger af træerne på neutral baggrund samt mindre illustrationer af blomster, frugter, aktiviteter osv. Sidst i bogen er der nogle gule sider med flere aktiviteter samt en quiz, hvor man kan afprøve, om man han huske det læste. En ganske nydelig bog til naturinteresserede børn og til oplæsning/fællesaktiviteter i hjemmet, børnehaven eller indskolingsklasserne. Selvlæsning fra 4. klasse. Bogen kan også bruges til bestemmelse af træer, idet der på permen er gengivet 24 blade. Træer i skoven (2001) er en lettilgængelig og mere systematisk håndbog med de mest almindelige træer i danske skove. Lær om træer (1999) er en meget mere omfattende sag med masser af illustrationer og oplysninger om træer i fortid og nutid rundt om på kloden.