Bøger / faglitteratur til børn

Trolde


Beskrivelse


Her kan du læse alt om trolde. Der er blevet fortalt historier om trolde i tusindvis af år, og det er endnu ikke bevist, at de ikke findes. Hvad tror du? For 10-12-årige.

Indhold

Seneste udgave,

Tror du på trolde?

I gamle dage troede de på trolde

Trolde i nordisk mytologi

Trolde i folketroen

Trolde i kristendommen

Trolde i Danmark

Trolde i Norge

Trolde i Sverige

Trolde i Island

Trolde andre steder i verden

Trolde i dag


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (2)


Bibliotekernes vurdering

d. 13. sep. 2024

af

af

Saga Laybourn

d. 13. sep. 2024

Her kan du læse alt om trolde. Der er blevet fortalt historier om trolde i tusindvis af år, og det er endnu ikke bevist, at de ikke findes. Hvad tror du? For 10-12-årige.

I Norden har man troet på trolde i mange tusinde år. Da kristendommen kom, ændrede troen på troldene sig. Der er forskel på trolde i de nordiske lande. I gamle dage var folk bange for troldene. Nu bliver trolde ofte filmatiseret som enten store og farlige eller som små og søde. Forrest i bogen findes en indholdsfortegnelse. Opslagene består af tekst med billeder og faktabokse. Bagerst i bogen er der en præsentation af forfatteren og en liste med kilder, samt fotokreditering.

Afsnittene om trolde i hvert af de nordiske lande, giver et interessant billede af, hvad landenes troldene har til fælles, men også hvordan de er forskellige fra land til land. Beskrivelsen af trolde i Danmark minder meget om nisser. Billederne er med til at illustrere det læste. Mange af billederne er med til at skabe en lidt uhyggelig stemning, som passer godt med at mennesker før i tiden var bange for trolde.

Læs mere om trolde i TroldeTroldeTroldeunge og . Eller læs en historie om en pige, som måske er en trold i ungeLæs mere om trolde i og . Eller læs en historie om en pige, som måske er en trold i ungeLæs mere om trolde i Trolde og Trolde. Eller læs en historie om en pige, som måske er en trold i .


Børn & bøger

Årg. 78, nr. 1 (2025)

af

af

Charlotte Flaskager

Årg. 78, nr. 1 (2025)