Bøger / skønlitteratur for børn / romaner

Trylledrikken


Beskrivelse


Troldmanden Beelsebub Vandhvid og pengehexen Tyrannja Vampyr lægger skumle planer for at opfylde årets kvote af onde handlinger. Vil det lykkes katten Maurizio og ravnen Jakob at forpurre planen?

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (8)


Bibliotekernes vurdering

d. 18. dec. 2018

af

af

Jens Verner Nielsen (skole)

d. 18. dec. 2018

Romanen er et prægtigt fantasifuldt gysereventyr med både gru og spænding, humor og komik, og med direkte jordforbindelse alligevel. Elever fra 2.-3. klasse vil stritte med ørerne ved enoplæsning. Den kan selvlæses fra 4.-5. klasse, men vil være en oplevelse at læse for alle aldersgrupper. Plottet er egentlig meget enkelt - en videnskabstroldmand og en pengeheks rotter sig sammenom at brygge en trylledrik for at kunne opfylde deres kontraktlige forpligtelser med Ham Dernede om at ødelægge verden mest muligt. En fræk proletarravn og en indbilsk borgerkat finder sammen forat forhindre katastrofen, og med lidt hjælp fra de højere magter lykkes det på bedste vis. Handlingen forløberover årets sidste eftermiddag og aften, og overskrifterne til de mange korte kapitlerer en urskive med tidspunktet. Sprogligt er den så sprudlende, morsom og nyskabende, at den må have været meget vanskelig at oversætte. Den er illustreret med en række fine grålige tegninger, dersvinger perfekt medteksten. Tiden er til gyserhistorier, og Ende overhaler dem alle inden om ved både at overgå i fantasi og sprogbeherskelse og ved samtidig at have appel til at gøre noget vedsagerne i den faktiske virkelighed her og nu. Det er meget flot gjort.


Bibliotekernes vurdering

d. 19. dec. 2018

af

af

Bodil Kappel Schmidt

d. 19. dec. 2018

Gehejmetrolddomsråd Beelsebub Vandhvid og pengeheksen Tyrannja Vampyr har kun nytårsaften fra kl. 5-12 til at få opfyldt deres forpligtelser overfor Hans Helvedes Excellence. De har indgået kontrakt om at udrette et vist antal ugerninger i form af miljøkatastrofer og økonomiske dårligdomme. Deres sidste chance er en trylledrik, som opfylder alle deres onde ønsker, udtalt modsat deres hensigt. Begge har en spion fra Dyrenes storråd boende, hankatten Maurizio og ravnen Jakob. Det lykkes dyrene at få smuglet nytårsklokkens første slag i frossen tilstand med i drikken - med lidt hjælp fra oven - og ønskerne får derfor virkning som udtalt, til troldfolkenes fortvivlelse og endelige undergang i en vældig brandert. Filosofien i bogen er, at det onde afhænger af det gode, mens det gode kan eksistere uden sin modsætning, og at vi skal passe på jorden, mens vi har den. Dyr, troldfolk og bureaukrater fra de hinsidige magter er kærligt/ humoristisk karakteriseret. Bogen kan læses for børnfra 8-9 år; det meget ordrige sprog gør, at de nok skal være 12 år, før de selv kan klare den - men de vil stadig finde den sjov og spændende. De skumle gråtonede illustrationer fanger stemningen fint. Forsiden i giftiggrønt viser dyrene foran karret med trylledrikken.


Politiken

d. 12. mar. 1990

af

af

Søren Vinterberg

d. 12. mar. 1990


Information

d. 12. maj 1990

af

af

Anna Poulsen

d. 12. maj 1990


Det fri aktuelt

d. 28. feb. 1990

af

af

Steffen Larsen

d. 28. feb. 1990


Bixen

Årg. 19, nr. 5 (1990)

af

af

Ingrid Bay

Årg. 19, nr. 5 (1990)


Land og folk

d. 12. juni 1990

af

af

Carsten Skov

d. 12. juni 1990


Jyllands-posten

d. 9. apr. 1990

af

af

Uffe Christensen

d. 9. apr. 1990