Bøger / faglitteratur

Udsyn og fremsyn : en jubilæumsbog om djøferne


Beskrivelse


Udgivet i forbindelse med forlagets 50-års jubilæum.

Ca. 30 medlemmer af forbundet skriver om deres fags vilkår nu og i fremtiden.

Indhold

Seneste udgave,

Vi er ikke verdensmestre - i alle discipliner(Finn Borch Andersen)

Fra advokatstand til advokatvirksomhed(Lars Svenning Andersen)

DJØF'er - en fordel som politiker?(Line Barfod)

Fremtidens job : forestillingen om advokatbranchen og betragtninger om fremtidens jobtagere(Karen Bregnehøj Beck)

Midtvejsevaluering : 2 cand.oecon.ers veje og vildveje i karrierejunglen(af Lars Bonderup Bjørn & Lasse Bolander)

Livsrytmen(Lene Rikke Bresson)

Ansvaret(Jens Peter Christensen)

Embedsmændene(Jørgen Grønnegård Christensen)

Hvorfor DJØF?(Jørgen Christiansen)

DJØF'erne og kreativiteten(Mette Hvid Davidsen)


Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (3)


Bibliotekernes vurdering

d. 27. feb. 2009

af

af

Søren Brunbech

d. 27. feb. 2009

En bog af og for DJØF'ere, dvs. medlemmer af Danmarks Jurist- og Økonomforbund.

Bogen udgives i anledning af Jurist- og Økonomforbundets Forlag 50 års jubilæum. Ca. 30 medlemmer af forbundet skriver i lige så mange artikler om deres fag nu og i fremtiden. Flere skriver om deres karriere og vilkårene for deres arbejde i fremtrædende positioner i det offentlige liv. Andre vægter mere teoretiske overvejelser om lederrollen og fremtidens ledelsesmæssige udfordringer. Efter hver artikel er der en cv for forfatteren. Anklagen om den stigende djøfisering, dvs. det forhold at DJØF'ere overtager de fagprofessionelles poster, er flere steder oppe til diskussion. Blandt bidragyderne er prominente navne som finansminister Lars Løkke Rasmussen, økonomi- og erhvervsminister Lene Espersen, og Folketingets Ombudsmand Hans Gammeltoft-Hansen. Som man kunne forvente af en jubilæumsbog fra et forlag er den i et gedigent udstyr og med flotte og dekorative helsidesillustrationer.

Birgitte Poulsen Nye tider, nye roller? : embedsmandsroller i den danske centraladministration, 2005 bygger på en ph.d.-afhandling og beskriver de ændrede krav til de ledende embedsmænd i den offentlige sektor.

Jubilæumsbogen fra Jurist- og Økonomforbundets Forlag, hvor ca. 30 bidragydere skriver om deres fags vilkår nu og i fremtiden, vil fortrinsvis have interesse for forbundets medlemmer. Nogle af bidragene kan dog tænkes anvendt i universitetsundervisningen.


DJØF-bladet

Årg. 33, nr. 5 (2009)

af

af

Svend Auken

Årg. 33, nr. 5 (2009)


Økonomi og politik

Årg. 82, nr. 3 (2009)

af

af

Birgitta Gomez Nielsen

Årg. 82, nr. 3 (2009)