Bøger / skønlitteratur til børn / romaner

Ulf og den fæle lugt af lig

Del 1 af Monstervenner

Beskrivelse


Varulven Ulf er venner med Vik. En dag starter en ny pige i klassen, Vera, som alle er vilde med. Undtagen Ulf - han synes hun lugter fælt og hvad værre er: hun vil stjæle Vik.

Tidsskrift

Artiklen er en del af

Artiklerne i  handler ofte om

Artikler med samme emner

Fra


Artikler

Alle registrerede artikler fordelt på udgivelser

...

...

...

...

...


Anmeldelser (1)


Bibliotekernes vurdering

d. 16. juli 2019

af

af

Jesper Holtoug

d. 16. juli 2019

Ulf og Vik går i samme klasse. En dag kommer der en ny pige i klassen. Vera hedder hun. Hun er smuk og sjov, men også meget bleg og lidt underlig. Det bliver starten på et specielt venskab mellem tre meget forskellige børn. Især for drenge og piger mellem 7 og 10 år.

Tre nye bøger om tre meget forskellige "monster-venner". Vi hører om deres mange ballade-numre, og hver bog har en ny fortæller. I løbet af handlingen får man langsom at vide, hvilke hemmeligheder, hver af de tre venner gemmer på. I Viks fortælling hører man om, hvordan vennerne først tager livet af deres stressede lærer og bagefter genopliver hende ved hjælp af stærk strøm. I Ulfs historie hører vi om det dramatiske møde med den nye pige Vera, og i Veras fortælling går det helt galt, da børnene driller hinanden i madkundskab, og kommer til at slå Vera ihjel.

Tre sjove, skøre og underholdende monster-historier med forrygende billeder, som understreger stemningen af fjolleri og uhygge.

Der findes mange sjove bøger om monstre. Læs for eksempel Henrik Einspors serie om Jack Stump eller Dennis Jürgensens fem bøger, som starter med Balladen om den forsvundne mumieVarulve og vampyrer. Hvis du vil vide noget mere seriøst om monstre, så læs Varulve og vampyrerDer findes mange sjove bøger om monstre. Læs for eksempel Henrik Einspors serie om Jack Stump eller Dennis Jürgensens fem bøger, som starter med Balladen om den forsvundne mumie. Hvis du vil vide noget mere seriøst om monstre, så læs .